Ząbkowicka biegaczka górska – Ewa Błauciak w ubiegłą sobotę (25 listopada 2017 r.) wystartowała w podsumowaniu ligi biegów górskich. Liga składa się z 150 biegów w Polsce, muszą być spełnione specjalne wymogi co do trasy, odpowiednie nachylenie i stopnień trudności trasy.

W stosunku do każdego z zawodników w Polsce punktowanych jest tylko 12 najlepszych występów. Podsumowanie całego roku miało miejsce w Ustroniu na stoku narciarskim góry Czantoria Wielka. Każdy z  4 etapów to 1,8 km ciągle pod górę o nachyleniu 27%.

Całe zawody składają się z 4 biegów/etapów. W pierwszym etapie startują wszyscy zgłoszeni zawodnicy. W drugim etapie startuje 75% początkowej liczby startujących kobiet z najlepszymi czasami i 75% początkowej liczby startujących mężczyzn z najlepszymi czasami (zaokrąglając w górę do pełnej jedności). W trzecim i czwartym etapie startuje odpowiednio 50% i 25% początkowej liczby startujących kobiet i mężczyzn, najszybszych w poprzedniej serii. Zawodnicy, którzy na danym etapie  (od startu do mety) nie zmieszczą się w limicie 45 minut nie są klasyfikowani na danym etapie. W szczególności zawodnicy, którzy dobiegną po limicie, nie kwalifikują się do następnego etapu, nawet gdyby były jeszcze wolne miejsca na kolejny etap.

Ząbkowiczanka Ewa Błauciak przebrnęła przez wszystkie cztery etapy jako jedna z zaledwie 15 zawodniczek, które doszły do 4 etapu. Tym sposobem nadrobiła straty w „generalce” i wygrała ligę biegów górskich w swojej kategorii wiekowej „k16-19″ i jest najlepszą zawodniczką w Polsce. Komplet wyników jest dostępny na stronie: http://wyniki.b4sport.pl/eliminator-2017/m64.html