Przed nami III festiwal poświęcony muzyce urodzonego w Braszowicach muzyka i kompozytora – Alojzego Tauxa. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin tego wybitnego muzyka i kompozytora.

Alojzy Taux  był dyrygentem i kompozytorem muzyki chóralnej, kościelnej oraz teatralnej. Urodził się 5 października 1817 r. w Braszowicach jako jedno z ośmiorga dzieci w rodzinie chłopskiej. Dzięki swojej pracowitości i talentowi zrobił karierę w stolicy muzyki europejskiej XIX w. – Salzburgu. Tam był dyrygentem chóru i orkiestry katedry salzburskiej, pierwszym dyrektorem Konserwatorium Muzycznego, tzw. Mozarteum oraz założycielem i dyrygentem tamtejszego, działającego do dzisiaj chóru – Liedertafel.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14 – 15 października 2017 r. i będzie miał wyraz szczególny. Mija bowiem 200  lat od urodzin Alojzego Tauxa. Rocznica będzie uczczona odsłonięciem tablicy pamiątkowej w Braszowicach – miejscu urodzenia twórcy i wirtuoza. Przede wszystkim jednak spotkamy się na zaplanowanych koncertach. Ich repertuar, podobnie jak w trakcie poprzednich festiwali, które nasz portal relacjonował, z pewnością dostarczą wielu pięknych wrażeń. Program tegorocznego festiwalu można znaleźć na poniższej infografice.