Nie dość, że usłyszeć można dźwięki w ich naturalniejszym rejestrze i w palecie brzmień, jakich na co dzień nie znamy, to jeszcze można je… zobaczyć. Historia dźwięków od czasów najstarszych po najnowsze, generowane absolutnie naturalnie i kompletnie syntetycznie. Akustyczne wrażenia przenoszone w przestrzeni i utrwalane na najbardziej nieznanych nośnikach. To jeszcze nie koniec, bo wszystko zostało zlokalizowane w oazie ciszy, z dala od głównych dróg, nie w popularnym mieście, lecz w urokliwie położonej wsi. „Sono-Lab” Laboratorium Dźwięku w Przedborowej może się okazać jednym z najciekawszych projektów edukacyjnych i ekspozycyjnych o zasięgu szerszym, niż gmina Stoszowice czy powiat ząbkowicki.

Motorem całego unikalnego w skali Polski przedsięwzięcia jest Igor Leginowicz – inżynier akustyk. Wspiera go w tytanicznym wysiłku małżonka. Pani Dafne Leginowicz oprowadza po esencjonalnie zaaranżowanej wystawie instrumentów muzycznych, profesjonalnie i ze szczerym entuzjazmem zwraca uwagę na wartość zgromadzonych przedmiotów. Osobista pasja Pana Igora, nieprzebrane prywatne zbiory wszelkich urządzeń związanych ze zjawiskiem dźwięku, a nade wszystko nadzwyczajnie bogata wiedza o wszystkim, co dotyczy historii dźwięku, związanych z nim zjawisk fizycznych i umiejętność barwnego dzielenia się rozległym zakresem informacji na ten temat, czynią  „Sono-Lab” Laboratorium Dźwięku ewenementem. Na prawie 200 m.kw. zgromadzono bowiem obiekty eksponowane w tradycyjnej formule muzealnej, ale z domieszką interaktywności. W kolejnych salach udostępniona jest aparatura i rekwizyty, które dzięki wrażeniom akustycznym i wizualnym przybliżają prawidłowości związane z falami dźwiękowymi – tymi słyszalnymi, i tymi, których nie odbieramy świadomie. Jest też ogniwo „Sono-Lab”, gdzie poznajemy dosłownie, bo na własne uszy to, jak rozwijały się technologie utrwalania brzmień, w tym muzyki. Na finale trafiamy do nowoczesnego i wszechstronnie wyposażonego studia, w którym można eksperymentować z własnym głosem lub dostępnymi tam instrumentami, a wszystko odbywa się w aurze digitalnej oprawy. Igor Leginowicz niemal przy każdym z punktów „wycieczki” rozwija nowe wątki i w formie dygresji uzmysławia rozmaite tematy, jakie można omawiać w nawiązaniu do poszczególnych ogniw laboratoryjnych zbiorów.

Zainicjowany wiosną bieżącego roku projekt, nad którym patronat sprawuje Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji z siedzibą w Srebrnej Górze, po kilku miesiącach intensywnej pracy jego pomysłodawców, a szczególnie szefa GOKSiR-u Norberta Szandrowskiego, stał się faktem. Zielone światło, jakie dał pomysłowi Paweł Gancarz – wójt gminy Stoszowice przełożyło się na zgodę, aby na potrzeby realizacji projektu przeznaczyć całą jedną kondygnację budynku oświatowego w Przedborowej. Aby przejść wszystkie etapy prezentacji i zaznajomić się z nimi, warto przeznaczyć na ten cel nie mniej, niż 90 minut. Aktualne informacje na temat Laboratorium Dźwięku „Sono-Lab” w Przedborowej znajdziecie na fanpejdżu projektu.

W ostatni dzień sierpnia 2017 r. miała miejsce oficjalna inauguracja działalności Laboratorium Dźwięku. Poza włodarzem gminy pojawili się też pierwsi zwiedzający. Od tego dnia, do końca września 2017 r. wszyscy, którzy chcą przetestować Laboratorium Dźwięku „Sono-Lab” (Przedborowa 100) mogą to uczynić bezpłatnie. Animatorzy zachęcają do przybywania w małych grupach, aby w kameralnej atmosferze można było w pełni wykorzystać zasoby „Sono-Lab”. Szczególnie mile widziane są grupy organizowane przez szkoły, ale i inne instytucje czy organizacje skupiające także starszych odkrywców. Zainteresowani, w celu umówienia wizyty, proszeni są o kontakt telefoniczny: 505961566 w godz. 8:00 – 15:00. Test będzie prowadzony tylko we wrześniu, a ilość miejsc jest ograniczona! Naprawdę warto usłyszeć i zobaczyć dźwięk. Pomysłodawcom, twórcom, animatorom i wszystkim przychylnym temu pomysłowi należą się słowa szacunku i życzeń, by projekt rozwijał się.