„Był las, nie było was – i nie będzie was, będzie las. Bajka. Nie bajka.” – Stefan Wyszyński: „Zapiski więzienne” / motto INTO THE GAJ. W drugiej połowie sierpnia br. po raz pierwszy zorganizowane zostały w Srebrnej Górze letnie warsztaty w ramach (zapowiadanego w naszym portalu) programu „Lato w teatrze”.

Do udziału zostały zaproszone zostały dzieci i młodzież w wieku od 8 do 14 lat z gminy Stoszowice i nie tylko. Dzieci wraz z sześcioma instruktorkami wspólnie udały się w dwutygodniową artystyczną podróż INTO THE GAJ. Tematem warsztatów, ogniwem spajającym i inspiracją wszystkich warsztatowych działań był LAS.

Podczas warsztatów nie tylko dowiedzieliśmy się więcej o naturze drzew, lasu ale próbowaliśmy je osobiście poznać, usłyszeć, poczuć i zatańczyć… Drzewa stały się naszymi przewodnikami. Podczas różnego rodzaju warsztatów, spotkań, zajęć uczyliśmy się od nich współdziałania i równowagi, elastyczności i umiejętności adaptacji, przyjaźni i troski o siebie nawzajem, komunikacji, dzikości, zapuszczania korzeni i sięgania chmur, świadomości tego że jesteśmy jednym organizmem. LAS zainspirował nas do nauki, walki, odwagi, odkrywania piękna w nim i w sobie, do bycia sobą bezwzględnie. Piękny leśny świat odkryty na nowo, nauczył nas, jak być sobą, jak w naturalny sposób to wyrażać, jak wygląda nasza naturalna przestrzeń i jak jej bronić, jak z niej czerpać i jak o nią dbać.

Projekt przerósł oczekiwania organizatorów (Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Stoszowicach) oraz inicjatorki i pomysłodawczyni (Katarzyna Donner). Trzydzieścioro dzieci, które dzień w dzień meldowały się na warsztatach; które bez względu na pogodę codziennie wyruszały do lasu, by tam tworzyć swój magiczny dziki świat…; które chętnie i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich działaniach związanych z projektem, często ponad ustalone godziny zajęć. To cudowna grupa, dla której warto działać w przyszłości; w której zawiązały się przyjaźnie i budowały piękne postawy, wzruszające wszystkich związanych z projektem; za którą się tęskni.

Warsztaty zakończyliśmy wspólnym pożegnaniem pięknego lata – zaprosiliśmy rodziców, przyjaciół i osoby zainteresowane na spacery inscenizowane po magicznym świecie dzieci (LAS), do wspólnego eko-gotowania, na ognisko, eko-piknik (plac przy Srebrnogórskiej Przestrzeni Artystycznej) oraz do zwiedzania ekspozycji powstałych z twórczych działań INTO THE GAJ (Srebrnogórska Przestrzeń Artystyczna). Udział w warsztatach był nieodpłatny. „Lato w teatrze” jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.