Gdy przyjdzie czas opowieść snuć, ze wszystkich sił odnajdę cię. Bezpieczny mróz otulił już samotny las rozdartych drzew. Tak długo w ciszy będą trwać dopóki zima odda świat. Jak dużo niebo może znieść – gdy modlę się…, gdy modlę się… Ile ptaków, ile burz nie ma blizn. Skąd wiedzieć już czy moje łzy udźwignie też…, udźwignie też… Gdy przyjdzie czas opowiem mu: nie było łatwo wiosną być. Każdemu płacić przyszło tu, by zmienić ziemie w dywan pstry, by drzewa mogły dalej być, dopóki świat będzie chciał żyć. Jak dużo niebo może znieść – gdy modlę się…,  gdy modlę się… Ile ptaków, ile burz nie ma blizn. Skąd wiedzieć już czy moje łzy udźwignie też…, udźwignie też…

Marta Fitowska od czterech lat jest studentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W czerwcu br., po zdobyciu I nagrody w konkursie „Serca Bicie” pamięci Andrzeja Zauchy, powiedziała w wywiadzie radiowym: „Wzięłam się z północy, prawie znad morza, z małej miejscowości Potęgowo. Bardzo lubię tam wracać – tam jest najpiękniejsze niebo na świecie. Tam rozpoczęłam pierwsze kroki wokalne, chyba jeszcze w zerówce. Potem była w Lęborku szkoła muzyczna pierwszego stopnia na fortepianie, była szkoła muzyczna drugiego stopnia na śpiewie operowym, nie skończyłam jej i już pojawiłam się tu w Bydgoszczy na Akademii Muzycznej, w klasie śpiewu jazzowego Joanny Zagdańskiej.” Tam, w 2015 roku powstał zespół „MOA”. Grają przestrzenne i melodyjne utwory opowiadające niezwykłe historie. Zespół zagrał koncerty m.in. podczas Maratonu Piosenki Osobistej, Salwa Festival czy Exodus Festival. W lipcu br. muzycy mieli w trasę koncertową po Chinach, która obejmowała koncerty m.in. w Szanghaju, Pekinie oraz podczas Chengdu International Youth Music Festival. Obecnie pracują nad swoim debiutanckim albumem. Kilkanaście dni temu, podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu,  zespół „MOA” zdobył Nagrodę Jury Karolinkę im. Anny Jantar. Zaprezentowali piosenkę pt. „Ile udźwignie niebo”. Marta Fitowska – jako liderka zespołu tak skomentowała wynik konkursu „Debiuty”: „Jestem bardzo szczęśliwa. Jesteśmy dumni z siebie, że to się udało, że publiczność i jury doceniła, dostać nagrodę na takim festiwalu, gdzie tylu znakomitych artystów otrzymywało nagrody, to jest ogromne wyróżnienie i taki motywator i znak, że to, co robimy ma sens”. Singiel z piosenką „Ile udźwignie niebo” w ubiegłym roku został wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

O piosence „Ile udźwignie niebo” – tuż po ogłoszeniu wyników konkursu festiwalowego w Opolu – w swoim blogu napisał Krzysztof Kotowicz. Czytamy tam m.in.: „W 2016 r. Marta Fitowska napisała słowa, wspólnie z Łukaszem Spoczyńskim skomponowała muzykę i przed chwilą wykonała piosenkę, o jakiej chyba nikt nie marzył, i której można było nie spodziewać się w opolskim tyglu. Jeśli nagroda, jaką „MOA” zdobyła kilkanaście chwil temu od festiwalowego jury otworzy im drzwi do rozwoju niewątpliwego talentu i jeśli jednocześnie nie zawróci im to w głowie, to możemy mieć nie gwiazdę supernową, ale super nową gwiazdę polskiej wokalistyki popowej. Gwiazdę wymykającą się totalnie skomercjalizowanym trendom scenicznym, gdzie doskonale sprzedaje się błyskotki, bo już nawet nie błyskotliwość. Jestem urzeczony tym, co zaśpiewali oraz tym jak zaśpiewali. Fenomenalnie skupili zmysły na tym, co budzi umysł i serce, bardzo subtelnie poruszając się po tym, co słyszalne i jeszcze skromniej po tym, co widzialne.”

Piosenka nie ma jeszcze swojego klipu video, są natomiast dostępne zarejestrowane występy Marty Fitowskiej i „MOA”. Oczywiście najbardziej spektakularny jest zapis występu festiwalowego – dostępny po kliknięciu TUTAJ. Mamy jednak zarejestrowany filmik z eliminacji do festiwalu, gdy jeszcze o nagrodzie w Opolu nikt nie marzył.

W samo południe”  – w niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas. Zachęcamy Czytelników do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci klipów, które będziemy udostępniać wszystkim odbiorcom naszego portalu. Przesyłki można kierować poprzez formularz TWOJA INFORMACJA.