W drugim tygodniu września 2017 r. odbędzie się 22. edycja najstarszego festiwalu literackiego w Polsce. Odważna decyzja o wyprowadzce imprezy z Wrocławia (i to w roku, gdy miasto było Europejską Stolicą Kultury), lokalizacja na pograniczu polsko-czeskim, nowa formuła podkreślona zmianą nazwy z Portu Literackiego na Stację Literatura – to wszystko sprawiło, że udało się przywrócić wydarzeniu coś, co zatraciły Port i wiele imprez organizowanych w dużych miastach.

W liczącej sześć tysięcy mieszkańców gminie, w obecności czterystu osób z trzydziestu krajów, najważniejsza była literatura: autorzy, książki i czytelnicy. Festiwal znowu broni pozycji uznawanych przez medialno-polityczny mainstream kulturalny za nieodwołalnie stracone. Dbając o najwyższy poziom estetyczny, nie schlebia ułatwionym gustom, promuje zupełnie nowe zjawiska, przypomina niesłusznie zapomniane, szuka nieodkrytych jeszcze pól funkcjonowania i prezentowania mowy wiązanej, penetruje pogranicze poezji i prozy, rozszerza przestrzeń literackich doznań na obszary tłumaczeń pisarzy obcojęzycznych, często będących ważnymi osobowościami pisarstwa światowego, a w Polsce kompletnie nieznanych.

Motywem głównym programu będzie hasło „Życie, miłość, śmierć” – trzy najważniejsze tematy literatury. Podobnie jak przed rokiem zajęcia będą przebiegać w warunkach domowych, ale nowością będą mniejsze grupy, indywidualne konsultacje czternastu wykładowców, publikacje nagradzanych tekstów oraz głosy w dyskusjach na stronach organizatora festiwalu jako forma wyróżnienia dla zakwalifikowanych. Chcesz w nich wziąć udział? Już dzisiaj wyślij swoje zgłoszenie. Gościom oraz uczestnikom imprezy zaproponowane zostaną noclegi w tym samym miejscu, by wytworzyć jeszcze lepszą festiwalową atmosferę. Przed rokiem w Stacji zadebiutowała Bronka Nowicka, a już dwa tygodnie później odbierała Nagrodę Nike. Cokolwiek tym razem się wydarzy, bądźcie częścią tej historii. Spodziewajcie się niespodziewanego!

Wydarzenia odbywać się będą w dniach 7 – 8 – 9 września 2017 r. w Stroniu Śląskim w byłej stacji PKP między godziną 12:00 a 20:00, a przed południem w Siennej w kompleksie Czarna Góra Resort, gdzie zaplanowano m.in. siedem Pracowni: internetową, otwartą, pierwszej książki, po debiucie, twórczą, piosenki oraz przekładową). Dotarcie na festiwal będzie łatwiejsze dzięki specjalnemu transportowi z Krakowa, Poznania i Warszawy. Wszelkie informacje oraz szczegółowy program znajdziecie klikając TUTAJ. Polecamy!