Utwory, które skomponowali: Bach, Mozart, Vivaldi. Gounod. Genialnie mocno brzmiące instrumentarium organowe. Fantastycznie delikatny sopranowy głos wokalistki. Za oknami ulewny deszcz, a wewnątrz kojące fale muzyki. To wszystko działo się w miniony piątek, a miejscem była bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie, gdzie w ramach IV Międzynarodowego Forum Muzycznego koncertowali Jan Van Mol – organista i jego córka Sara – śpiewaczka.

Przeboje, jeśli tak wolno nazwać utwory wspomnianych na wstępie kompozytorów, prezentowane były w maestrią organisty i wokalistki. Bazylika, wokół której trwała meteorologiczna zawierucha, wypełniona była kojącymi falami muzyki. Zapowiadany przez nasz portal trzeci już w tym roku koncert Bardzkiego Lata Organowego był swego rodzaju niespodzianką. Było bowiem pod każdym względem bardzo klasycznie, a początek transmitowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz .

Mistrz gry na organach – wybitny belgijski organista Jan van Mol i jego córka Sara – absolutnie perfekcyjna sopranistka, której głos cudownie rozkładał się po całej bardzkiej świątyni, dostarczyli przybyłym dość licznie (wbrew pogodowym zawirowaniom) melomanom doznań nacechowanych wielorako rozumianym spokojem. O ile poprzednie wieczory, które były w naszym portalu relacjonowane, pełne były zaskakujących brzmieniowych wolt, o tyle tym razem mieliśmy do czynienia ze strumieniem kompozycji znanych i pozwalających estetycznie, a może i duchowo, odpocząć. Wyrazem tego był chociażby powszechnie znana serenada „Eine kleine nacht musik” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Można śmiało sądzić, że publiczność była zadowolona z takiego repertuarowego doboru, bo kolejne części programu nagradzane były szczerymi i rzęsistymi oklaskami. Na bis usłyszeliśmy pieśń Charlesa Gounoda „Niebo zstąpiło na ziemię”, której wykonanie i tytuł dopełniły przeżyć. Przed nami jeszcze dwa koncerty w Bardzie zaplanowane w ramach Międzynarodowego Forum Muzycznego. W piątek 25 sierpnia 2017 r. o godz. 19:00 czeka nas recital organowy w wykonaniu włoskiego muzyka Giampaolo Di Rosa, który na co dzień pracuje w Hiszpanii i Portugalii. Natomiast w piątek 8 września 2017 r. o godz. 19:00 na finale tegorocznych spotkań usłyszymy organistę Marka Stefańskiego z Krakowa oraz gościa z Mołdawii – Dumitru Harea mistrza gry na fletni pana. Tego drugiego artystę będziemy gościć w naszym powiecie po raz drugi, bo ponad dwa lata temu wystąpił z recitalem w Srebrnej Górze, co relacjonowaliśmy w naszym portalu. Możemy zatem zaplanować czas na kolejne wartościowe kulturalne wieczory w Mieście Cudów.