IV Bardzkie Lato Organowe miało tydzień temu swoją drugą odsłonę. Zapowiadany przez nasz portal koncert w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie, złożony został z dwóch wątków bardzo różnych w warstwie brzmieniowej i rodowodów muzycznych. Nie zawiedli się jednak melomani, którzy „przyzwyczajeni” już do fantazyjnych brzmień organów, otrzymali podobnie jak podczas poprzedniego wieczoru w Mieście Cudów, muzyczne przesłania niesione innymi instrumentami lub popisami wokalnymi.  

Na organach bazyliki zagrał maestro Mariusz Ryś – muzykolog i organista. Utworami Jana Sebastiana Bacha rozsiewał po wnętrzu świątyni fale, które miały w sobie nie tylko walor estetyczny, ale też były nośnikiem duchowych medytacji. Występ Mariusza Rysia był początkiem i finałem koncertu. Fragment inicjacyjny relacjonowaliśmy w naszym serwisie #to_co_widzimy_na_żywo .

Spektakularnym ogniwem ubiegłopiątkowego koncertu był jednak występ kwartetu „Reborn”. Początkowy fragment recitalu relacjonowaliśmy w naszym serwisie #to_co_widzimy_na_żywo .

Zespół tworzą: Maria Pomianowska – multiinstrumentalistka – na co dzień pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Krakowie, Aleksandra Kauf – wokalistka i instrumentalistka, również związana z Akademią Muzyczną w Krakowie, Iwona Rapacz – instrumentalistka i absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Patrycja Napierała – perkusjonistka, absolwentka geoinformacji na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, jako artystka jest jedną z najbardziej wyrazistych przedstawicielek nurtu etno. Kwartet przywraca nam, żyjącym w XXI wieku instrumenty i melodie, jakie nadawały smak muzyce kilka wieków temu. Artystki grają bowiem na zrekonstruowanych w oparciu o obrazy Wojciecha Gersona staropolskie fidele kolanowe: sukę biłgorajską i sukę mielecką oraz fidel płocką. Te odtworzone po kilkuset latach niebytu instrumenty strunowe wzmocnione były rytmicznym tłem dwóch różnych unikatowych bębnów. Od chwili, gdy suki i fidele stanowiły instrumentalny top, minęło tak wiele czasu, że fizycznie przestały istnieć, zanikła technika gry na nich i tym samym nikt nie słyszał takiej muzyki. Ciekawostką jest fakt, iż wyzwalają dźwięki o częstotliwości innej, niż znana nam ze współczesnych instrumentów strunowych. Zaproszenie zespołu „Reborn” było wyjątkowo trafnym pomysłem organizatorów wydarzenia, tym bardziej, iż po recitalu w Bardzie zespół „Reborn” udał się na koncerty w Stanach Zjednoczonych, aby promować swoją płytę pt.  „The Voice of Suka”. Egzemplarze albumu rozeszły się po koncercie jak przysłowiowe ciepłe bułeczki.Artystów i gości witał kustosz bardzkiej bazyliki ojciec Mirosław Grakowicz, zaś artystom i publiczności dziękował na zakończenie burmistrz Krzysztof Żegański. Już dzisiaj możemy poinformować, że trzeci koncert tegorocznego Bardzkiego Lata Organowego odbędzie się w piątek 11 sierpnia 2017 r. o godz. 19:00. Na organach bazyliki zagra Jan van Mol, a repertuar wokalny wypełni Sara van Mol. Artyści przybędą do nas z Belgii.   

Piękna muzyka jest jak światło. Rozświetla otaczającą nas przestrzeń, w której bardzo często zamiast harmonijnych brzmień, jesteśmy w otoczeni trzaskiem i wrzaskiem pozorującym muzykę. Bardzkie Lato Organowe wprowadza światło estetyki i wysokiej kultury w naszą codzienną, być może prozaiczną rzeczywistość. Jest też wyznacznikiem tego, co stanowi kulturę i w co warto zaangażować środki publiczne oraz własny czas.