Tegoroczna „Majówka z Frankensteinem” zorganizowana przez Ochotniczy Hufiec Pracy w Ząbkowicach Śląskich, podobnie jak w latach poprzednich, była bardzo udana. Tym razem jednak wyjątkowo dopisała pogoda – było wręcz upalnie, panowały nadzwyczajnie dobre humory uczestników i nie zabrakło atrakcji turystycznej.

Młodzież z ośrodków w Bielawie, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowie, Kłodzku, Strzelinie, Świdnicy i Ząbkowicach Śląskich spędziła wspólnie kilka godzin na doskonałej, a jednocześnie wymagającej inwencji, zabawie. Pierwszym jednak punktem programu było zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra, co – według przybyłych na majówkę – było niesamowitym doświadczeniem krajoznawczym. Jedynym mankamentem – jak mówili młodzi – było ograniczenie czasowe. Po powrocie zaczęła się rywalizacja w formie rozmaitych konkursów. Młodzi, ustylizowani w klimacie czasów średniowiecza, demonstrowali swoje talenty taneczne. Nie zrażali się niemiłosiernym upałem, jaki panował na bogato zaaranżowanym okolicznościowo plenerowym Dworze Frankensteina. Przy tej okazji można było podziwiać pomysłowość dziewcząt i chłopców jeśli chodzi o stroje i materiały, jakie posłużyły do ich wykonania, a także makijaże i fryzury. Warto dodać, że w kategorii „stroje” konkurowały ze sobą również wychowawczynie, w czym prym wiodła Krystyna Zerbok – wodzirejka imprezy i na co dzień kierownik Ośrodka Szkolno-Wychowawczego OHP w Ząbkowicach Śląskich. Po prezentacjach scenicznych miał miejsce jeszcze konkurs plastyczny będący podsumowaniem porannej wycieczki do Srebrnej Góry. W przerwie entuzjastycznej rywalizacji był czas na pyszny obiad w nieco chłodniejszych pomieszczeniach stołówki.

30 maja 2017 r. do Ząbkowic Śląskich zjechali się wychowankowie ośrodków szkolenia i wychowania z całego regionu wałbrzyskiego. Placówki te, prowadzone przez dolnośląskie Ochotnicze Hufce Pracy stwarzają młodzieży warunki do nauki, zdobywania zawodu, ale też integrują dziewczęta i chłopców poprzez zamieszkiwanie w internatach i wspólne spędzanie wolnego czasu. Taki właśnie cel „Majówki z Frankensteinem” akcentowała pani kierownik Krystyna Zerbok podczas uroczystego podsumowania imprezy. Wręczone zostały podziękowania dla wychowawców, nagrody dla laureatów konkursów oraz upominki dla wszystkich przybyłych na majówkę w ząbkowickim OHP. Szczególne podziękowania otrzymała Estera Zielińska – kierownik internatu w ząbkowickim OHP za przygotowanie i koordynację tegorocznej majówki. Od początku do końca imprezy obecni byli przedstawiciele Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy we Wrocławiu: Mariola Skorupka – kierownik Działu Kształcenia oraz pracownik tego działu Wojciech Gembara. Sponsorami majówki byli: Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich, Urząd Miejski w Ząbkowicach Śląskich, burmistrz Ząbkowic Śląskich Pan Marcin Orzeszek, radni Powiatu Ząbkowickiego Krystyna Grzech i Zbigniew Nieć oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich Dorota Sierka.

Należy szczerze podziękować Krystynie Zerbok i wszystkim jej współpracownikom, ale także dziewczętom i chłopcom z ząbkowickiego Ośrodka Szkolenia i Wychowania. Świetna organizacja „Majówki z Frankensteinem”, gościnna atmosfera imprezy, entuzjazm mimo oczywistego zmęczenia przygotowaniami, a w tym roku „afrykańskim” upałem, sprawiają wiele dobra. Dobrze jest przecież spotkać się, poznać się, porozmawiać i otworzyć na innych ludzi. Jeśli dzieje się to w Ząbkowicach Śląskich, nasza satysfakcja jest tym większa. Może warto z tym wyjść na zewnątrz i zorganizować kolejne wydarzenie w środku miasta lub w jakimś jego malowniczym miejscu?

Laureaci konkursów:
„Najciekawszy kostium uczestnika”
I miejsce Kamil Olejko z 1-33 HP Bielawa
II miejsce Wojciech Pawlicki z 1-40  HP Świdnica
III miejsce Piotr Chwiałkowski z HP Bystrzyca Kłodzka
„Najciekawszy kostium wychowawcy”
I miejsce Pani Katarzyna Wachowska z 1-63 HP Strzelin
II miejsce Pani Anna Zawłocka z OSiW OHP Ząbkowice Śl.
III miejsce Pani Alicja Dąbrowska z 1-40  HP Świdnica
„Taniec starodawny”
I miejsce 1-34 HP Ziębice
II miejsce 1-38 HP Bystrzyca Kłodzka
III miejsce 1-7 HP Dzierżoniów
Konkurs plastyczny – „Fortu srebrnogórskie”
I miejsce Piotr Chwiałkowski z 1-38 HP Bystrzyca Kłodzka
II miejsce Julia Iwańska z HP1-33 HP Bielawa
III miejsce Adrianna Szmyt z 1-7 HP Dzierżoniów