Wioślarz, wicemistrz olimpijski, medalista mistrzostw świata i Europy – Paweł Rańda – był gościem uczniów Zespołu Szkół Samorządowych im. Polskich Olimpijczyków w Ciepłowodach. Niecodziennie spotkanie ze sportowcem, trenerem i samorządowcem było kolejnym w cyklu systematycznie organizowanych w tej szkole rozmów z wybitnymi osobistościami, jakimi są polscy olimpijczycy.

Spotkanie, które miało miejsce 7 czerwca 2017 r., potoczyło się w dwóch sekwencjach. Pierwszą było ceremonialne zapalenie olimpijskiego płomienia w obecności sztandaru szkoły. Ten punkt był podkreśleniem szacunku całej społeczności do zbiorowości patronów oraz zaakcentowaniem uroczystego charakteru dnia.

Cześć druga, to już bardziej kameralne i swobodne spotkanie z udziałem Pawła Rańdy. Na wstępie młodsze dzieci wykonały pełen energii program taneczny. Następnie uczniowie, wykorzystując prezentacje multimedialne, przypomnieli dzieje tradycji olimpijskiej oraz biografię gościa spotkania. I wreszcie nadszedł czas wystąpienia goszczącego w szkole olimpijczyka. Paweł Rańda podzielił się przede wszystkim swoim osobistym doświadczeniem związanym z uprawianiem wioślarstwa. Przyznał, że nie czuje się spełniony, gdyż nie zdobył złotego medalu olimpijskiego (srebrny medal w 2008 r. w Pekinie „w czwórce bez sternika wagi lekkiej”), ale ma satysfakcję z uprawiania sportu na poziomie znaczących sukcesów podczas igrzysk oraz mistrzostw. Odpowiadając na liczne pytania młodzieży, podkreślał, iż warunkiem osiągania sukcesów w każdej dziedzinie życia, a więc nie tylko w sporcie, jest konsekwentna i wytrwała praca. Ujawniając swój sportowy pseudonim „Kieras”, powiedział dziewczętom i chłopcom zgromadzonym w Ciepłowodach: „Kieras mówi wam: systematycznie pracujcie, jeśli chcecie zdobywać szczyty!”. Pseudonim ten, jak wyjaśnił Paweł Rańda, wiąże się z jego umiejętnościami kierowania zespołami. W wioślarstwie właśnie jednolitość działania grupy jest kluczowym warunkiem osiągania wysokich wyników. Od kilku lat Paweł Rańda jest zaangażowany w samorząd terytorialny, a obecnie jest nawet radnym Rady Miasta Wrocławia. Tu również – zdaniem gościa szkoły – nieodzowne jest działanie wspólne, aby realizować cele ważne dla mieszkańców.

Nie zabrakło też pytań zadawanych przez uczniów. Byli ciekawi na czym polega trening wioślarski, jak długo trzeba się przygotowywać do udziału w olimpiadzie i w jaki sposób Paweł Rańda wybrał wioślarstwo, jako swoją dyscyplinę sportu. Spotkanie zakończyło się oczywiście rozdawaniem autografów i bezpośrednimi rozmowami dziewcząt i chłopców z goszczącym wśród nich olimpijczykiem. Wszyscy mogli też zobaczyć replikę srebrnego medalu olimpijskiego z 2008 r. (jak się okazało, oryginalny medal został zlicytowany podczas akcji charytatywnej, w jaką włączył się sportowiec). Ubiegłotygodniowe spotkanie było kolejną w serii wizyt reprezentujących Polskę wybitnych sportowców. Przypomnijmy: w 2014 r. w Ciepłowodach gościł Władysław Kozakiewicz; z kolei w 2015 r. przybył tu Łukasz Jurkowski, natomiast w 2016 r. obecny był Rafał Kubacki. „Nasza młodzież ma szczęście na własne oczy zobaczyć i rozmawiać z osobami, które swoją wytrwałością i pracą osiągają wspaniałe efekty. Mam nadzieję, że takie przykłady będą inspirować nastolatków do takiego właśnie sposobu życia, w którym dzięki pracowitości i konsekwencji będą szczęśliwi. Bardzo chcemy, aby wychodząc  z naszej szkoły, dokonywali dobrych wyborów” – powiedziała nam Beata Lis – dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych im. Polskich Olimpijczyków. Na zakończenie ciekawej wizyty, pani dyrektor i delegacja uczniów podziękowali olimpijczykowi za przybycie do Ciepłowód. Paweł Rańda życzył wszystkim, aby nie poddawali się przeciwnościom i podejmowali wysiłek, bo to jest dobry sposób na życie. Zostawił też miły wpis w księdze pamiątkowej szkoły.