Majowy weekend w Srebrnej Górze to jak zwykle obietnica kalejdoskopu pozytywnych wrażeń. Majówka Srebrnogórska jako 1-majowa kolorowa inicjatywa artystyczna inspirowana niedaleką historią komunistycznych uroczystości od lat gwarantuje niezapomniane emocje.

Tegoroczne święto ludzi pracy po pracy to kolejna edycja organizowanego od połowy lat 90. wielobarwnego pierwszomajowego pochodu „z przymrużeniem oka” oraz dużej sceny muzycznej, na której w tym roku dużo i kolorowo będzie się działo, już od godziny 14:30. Strefa dla dzieci będzie dostępna od godziny 13:00.

Plenerowa forma Majówki w malowniczej Srebrnej Górze wpisuje się w oczekiwania zarówno tych, którzy wraz z rodzinami skłaniają się ku piknikowej formie spędzania czasu, jak i liczących na żywiołową zabawę pod sceną. Kompilacja muzycznych stylów na ten rok oszałamia, ale także podkreśla wyjątkowy charakter imprezy. Na scenie spotkają się m.in. Splendid Sound, Zespół Wychowawczy, SKA Trawnik, Luminis – dając pokaz tańca z ogniem oraz gwiazda wieczoru oraz Mr. Zoob z hitem „Mój jest ten kawałek podłogi”. Nie zbraknie też lokalnych artystów jak Borowianki z Przedborowej, Paulina Prochorowska z Ząbkowic Śląskich czy Pastor ze Srebrnej Góry. Podczas imprezy organizatorzy, jak co roku przewidują wiele dodatkowych atrakcji, m.in. nietypowe konkursy, wydawanie i podbijanie legitymacji Zjednoczonej Rewolucyjnej Republiki Srebrnogórskiej, niezwykłe wystawy tematyczne, atrakcje dla dzieci, catering i wiele innych.

Serdecznie zachęcamy do aktywnego śledzenia Majówki na profilu Facebook (Srebrnogórski 1 Maj / https://www.facebook.com/srebrnogorski1maj), gdzie sukcesywnie zamieszczane są wszystkie aktualności dotyczące imprezy. W imieniu organizatorów (Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Stoszowicach oraz Gminy Stoszowice i Sołtysa Srebrnej Góry) serdecznie zapraszamy do radosnej wspólnej podróży w czas PRL.

Zespoły które wystąpią podczas tegorocznej Majówki Srebrnogórskiej:

ZESPÓŁ WYCHOWAWCZYkapela powstała w 2006 roku z inicjatywy Fredka w Ząbkowicach Śląskich.Zespół ma na swoim koncie ponad 200 zagranych koncertów na terenie Polski, jak i za granicą na terenie Republiki Czeskiej. Zaliczyli występy na jednej scenie z takimi kapelami jak Dżem, Strachy na lachy, Maleo Reggae Rockers, KSU, Bracia Figo Fagot, Włochaty, Sedes, Zielone Żabki, Para Wino, Defekt Muzgó, Castet, Bethel, Awaria, Kabanos czy De Łindows. Zmiany składu wpłynęły pozytywnie na spójność muzyki, a aktywność zespołu zarówno koncertowa, jak i studyjna została zachowana. W 2013 roku nastąpiła całkowita zmiana składu, ze starego pozostał tylko Fredek. W 2014 roku ZW nagrywa nowy materiał, z masą brudnych i mocnych riffów. 19 stycznia 2015 miała miejsce premiera teledysku do utworu „Lala”.

SKA TRAWNIK  – polska grupa muzyczna grająca reggae i ska. Zespół powstał w 1979 roku na warszawskim Żoliborzu. Pierwsze próby odbywały się w piwnicy Krzysztofa Bienia, wokalisty zespołu. Pierwotnie muzycy nazwali się Differ (od jednej z części samochodu), a na początku lat 80. zmienili nazwę na Sukces. Od 1981 roku zaczęli występować w klubie Riviera-Remont. Styl zespołu oscylował wokół ska i reggae, widoczna była również inspiracja rock and rollem lat 60. Od Pola Mokotowskiego, na którym spotykali członkowie zespołu, zespół przyjął nazwę Trawnik. W 1982 roku klub Riviera-Remont wysłał Trawnik, wraz z innymi zespołami, na festiwal Open Rock. Trawnik został zauważony przez jury i wystąpił na koncercie finałowym. W roku 1984 grupa zawiesiła działalność. Od 1984 do 1988 roku w piwnicy domu Bieniów próby miał zespół Miasto, w którym to grali Krzysztof Bień i Kuba Sienkiewicz, to właśnie z Miasta powstały później Elektryczne Gitary. Namowy Sienkiewicza, skierowane pod adresem Bienia, w sprawie reaktywacji zespołu zakończyły się w 1995 roku wydaniem płyty o charakterze retrospektywnym – Czarodzieje, wydawcą było S.P. Records, wystąpił na niej także wspomniany Kuba Sienkiewicz. Po albumie zespół wznowił działalność, w jego drugim składzie grali Krzysztof Bień, Marcin Rybak, Mikołaj Kuczkowski, Marian Radzikowski, Andrzej Owczynnikow, Henryk Wasążnik i Marek Kaim. Śmierć Henryka Wasążnika spowodowała krótką przerwę w działalności zespołu. Trawnik wrócił na scenę w całkowicie zmienionym składzie. Do Krzysztofa Bienia dołączyli Wojciech Szewko, Sylwester Kozera, gitarzysta Robert Berger i perkusista Tomasz „Memel” Tarczyński. W 2000 roku zespół wydał drugą płytę Sztajerska, z kolei w 2001 roku nagrał swoją wersję Telewizji zespołu Kryzys. Kolejna płyta ukazała się nakładem własnym zespołu w lipcu 2003 roku pod tytułem FAFARAFA.

SPLENDID SOUND – The Strongest Eastern Spirit. Splendid Sound to powstały w 2004 r. prężnie działający i wciąż rosnący w siłę wrocławski skład muzycznych zboczeńców. W skład ekipy wchodzą Matys, Szczepan i Kotune – trzech fanów muzyki jamajskiej, połączonych chęcią niesienia kaganka jamajskiej oświaty w najodleglejsze zakamarki Polski i Europy. Jak przystało na sound w prawdziwie jamajskim stylu, serwują publice tony energii. Nie może więc zabraknąć królujących na karaibskich listach przebojów artystów, najnowszych wydawnictw prosto z wyspy, pokaźnej amunicji dubplate’ów jak i prezentujących to wszystko selektora i hype’mana, który porządnie zadba o rozrywkę najbardziej opornych imprezowiczów. Poza regularnymi imprezami, Splendid Sound jest znany przede wszystkim z soundclashów, czyli muzycznych bitew sound systemów. Od debiutu clashowego w 2009 roku, uzbierali już 6 okazałych trofeów, będąc obecnie jedyną ekipą ze wschodniej Europy, która jest w stanie konkurować na poważnym poziomie za granicą. Przez lata działalności zagrali niezliczoną ilość imprez w Polsce; byli zapraszani do Czech, Norwegii, Austrii, Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Bułgarii, organizowali imprezy najważniejszych ekip z całej Europy i wcale nie planują zwalniać. Jak Splendid gra u Ciebie w mieście, prasuj koszule, czyść buty i spodziewaj się niespodziewanego,

Mr Zoob – zespół grający alternatywnego rocka, znany z takich utworów jak: „Kartka dla Waldka” i „Mój jest ten kawałek podłogi”. Muzyka Mr. Zooba to mieszanka rocka, ska, reggae. Charakterystyczne brzmienie nadaje zespołowi charczący saksofon. Chociaż muzyka zespołu Mr. Zoob brzmi teraz nieco nowocześniej, nadal jednak bardzo charakterystycznie, w warstwie rytmicznej przewijają się elementy ska i reggae, w warstwie muzycznej melodyjne i czasem ckliwe uniesiona. W drugiej połowie 2009 roku. zespół doświadczył istotnych zmian. Obecnie trwają prace nad nowym albumem który ma się ukazać w 2010 roku. Pierwszy singiel, „Dotykaj mnie” miał premierę 27 grudnia 2009 roku. Zespół współpracuje z firmą Sonic Records. Wszedł już na listy przebojów regionalnych rozgłośni radiowych, oraz w Polskim Radio Chicago.