W marcu 2017 roku Gminna Biblioteka Publiczna oraz Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Samorządowych w Ciepłowodach zorganizowały cykl imprez pt. „Tydzień z Elmerem”. W ich trakcie dzieci i młodzież brały udział w spotkaniach, konkursach i grach związanych z postacią Elmera – słonia w kratkę, stworzonego przez Davida McKee.

David McKee to brytyjski pisarz i ilustrator urodzony w 1935 roku. Zasłynął głównie dzięki serii o przyjacielskim, wesołym słoniu w kratkę – Elmerze. Pierwsza powieść o słoniku ukazała się w 1968 roku, a do dziś ukazały się 22 tomy opowiadań o jego przygodach. David McKee jest również autorem animacji „Mr Benn”, czy ilustracji do powieści innych autorów, m.in. do Misia Paddingtona. Tydzień z Elmerem rozpoczął się od konkursu i to nie byle jakiego! Na terenie Zespołu Szkół Samorządowych, w ogólnodostępnych miejscach, poukrywanych zostało szesnaście słoni. Zadaniem uczestników konkursu było odnalezienie wszystkich zwierzątek i podanie bibliotekarkom miejsca ich pobytu. Przedsięwzięcie to cieszyło się dużym zainteresowaniem, w sumie wzięło w nim udział 50 osób.

Dla klas I-III Szkoły Podstawowej zorganizowałyśmy  lekcje biblioteczne. W ich trakcie dzieci poznały „garść” informacji o autorze Davidzie McKee, w klasie pierwszej wysłuchały opowieści o przygodach słonia w kratkę, w klasach drugich i trzecich same miały okazję czytania na głos fragmentów książek o Elmerze. Nie zabrakło również informacji o przyjaciołach słonia, takich jak lwy, tygrysy czy zebry. Każde z dzieci miało za zadanie wyszukać w encyklopediach i atlasach zdjęcia dzikich zwierząt, najstarsze klasy korzystały przy tym z wyszukiwarki internetowej. Na zakończenie każdego spotkania uczestnicy wspólnie w grupach, bądź samodzielnie, wykonywały podobizny Elmera i jego przyjaciół. Wszystkie wykonane prace można oglądać w czytelni obu bibliotek. W czwartek Elmer odwiedził Przedszkole Samorządowe „Bajkowa Kraina” ZSS w Ciepłowodach. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały historii słonia, rozpoznały wszystkie dzikie zwierzęta pokazywane przez bibliotekarkę, a także z zaciekawieniem oglądały przyniesione książki o Elmerze. Dla starszych uczniów również zaplanowałyśmy zajęcia. Podczas Tygodnia z Elmerem młodzież odwiedzająca biblioteki miała okazję  zagrać w gry: „Głodne Hipcie” oraz „Dżungla”, wziąć udział w konkursie plastycznym „Elmer i przyjaciele”, poszukać uciekających słoni.

Ze względu na duże zainteresowaniem naszą imprezą czytelniczą, Tydzień z Elmerem trwał dłużej niż siedem dni. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczyły w przygotowanych przez nas zajęciach, dopytywały się, kiedy będą następne. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę, pracę i miłą atmosferę.

Iwona Małozięć, Marzena Pakuła