Mieszkam w mieście za wielką górą / Niewielu może przez nią przejść /  Zdarza mi się po drodze upaść / O me milczenie potknąć się.

3 kwietnia 2017 r. w Gimnazjum Publicznym im. A. Mickiewicza w Kamieńcu Ząbkowickim był dniem wyjątkowym. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, obchodzony corocznie 2 kwietnia, był także wydarzeniem w naszej szkole z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości. Dyrektorowi szkoły –  pani Urszuli Marszałek bardzo spodobał się pomysł  inicjatorki przedsięwzięcia – pani Wioletty Szkrabko – z istotnym wkładem pani Zuzanny Stefaniuk  (mamy dzieci  autystycznych), dlatego nie szczędziła starań i środków, by zrealizować  szczytny cel, jakim jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. W swym przemówieniu pani dyrektor gimnazjum stwierdziła: Warto podejmować działania, by zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Autyzm trwa całe życie, dlatego istnieje potrzeba systemu wsparcia dla osób z autyzmem na każdym etapie życia. W przygotowaniach obchodów święta czynny udział wzięli: pedagog szkolny – A. Wojtaszczyk,  wychowawcy kl. I (J. Leopolska-Grzesik, S. Grot, M. Wrońska), I. Rudkowska, nauczyciele wspomagający (M. Szczepańczyk, D. Kula), pracownicy obsługi (A. Koprzak, M. Kubień, J. Kowalska, T. Piszczyk, M. Kolasa) oraz założycielki Edukacyjnego Zakątka w Kamieńcu Ząbkowickim (A. Górnicka i P. Dutkiewicz).

W  szkole panował niezwykły nastrój, podkreślony symboliką autyzmu – niebieską dekoracją, wystawą zdjęć, niebieskim kolorem strojów całej społeczności uczniowskiej i żarówkami  widniejącymi  na własnoręcznie upieczonych przez dzieci pierniczkach. Dzieci autystyczne wykonały także na zajęciach techniką origami niebieskie koszyczki – prezenty dla zaproszonych gości. Ich rodzice przygotowali poczęstunek, upiekli ciasta oraz wyborny tort, także z wizerunkiem żarówki. Duże zainteresowanie uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości wzbudziła projekcja filmu Rogera Rossa Williamsa pt. „Życie animowane”, nagrodzonego na festiwalu w Sundance. Wszyscy w skupieniu obejrzeli optymistyczną  i wzruszającą opowieść  o autystycznym chłopcu Owenie, o jego  niezwykłej podroży i walce, by móc odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Dzięki oglądaniu pełnometrażowych animacji Disneya Owen Suskind powoli zaczął porozumiewać się z rodziną i otoczeniem, wyrażać swoje emocje, używając uniwersalnego języka filmów animowanych. Wsłuchiwanie się w drugiego człowieka i przezwyciężanie własnych ograniczeń jest sztuką możliwą dzięki terapeutycznej sile kina, pomagającego budować więzi emocjonalne w najtrudniejszych sytuacjach.

Według relacji uczennic kl. Ia (A. Tomczyk, M. Waligóra, A. Liczner): Niemałym powodzeniem cieszyły się warsztaty w gabinecie języka angielskiego, gdzie na każdym z czterech stanowisk można było poznać  codzienność osoby cierpiącej  na autyzm. Na pierwszym z nich uczniowie mogli doświadczyć natężenia dźwięków dnia codziennego w taki sposób, jak odbierają je osoby z autyzmem. Dla wielu uczniów dźwięki były nie do zniesienia. Na drugim stanowisku uczniowie mogli sprawdzić, jak widzi osoba chora na autyzm. Zadaniem chętnych było założenie specjalnie przygotowanych okularów i pokolorowanie małych elementów kolorowanki oraz przeczytanie fragmentów tekstu. Trzecie stanowisko demonstrowało sprawność manualną. Zadaniem było założenie grubych roboczych rękawic i podjęcie próby nawlekania koralików na sznurówkę. Zadanie okazało się trudne i wiele osób zrezygnowała już po nanizaniu kilku koralików. Ostatnie stanowisko związane było ze zmysłem dotyku, dotykano przyjemnych, a następnie drażniących materiałów i w ten sposób  przedstawiono, jak chorzy czują.

Na uwagę zasługują goście, którzy z bliska i z daleka zaszczycili swoją obecnością mury naszej szkoły. Mogli zapoznać się z jednym z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów  zdrowotnych, bądź poszerzyć swą wiedzę, porozmawiać z rodzicami dzieci autystycznych. Organizację Dnia Świadomości Autyzmu w kamienieckim gimnazjum wysoko ocenił wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec. Słowa uznania wyrazili także inni zaproszeni goście, a wśród nich  rodzice dzieci z autyzmem. Goście obecni na uroczystości: wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec, przewodniczący Rady Gminy Aleksander Ciapka, ksiądz proboszcz Lubnowa Radosław Stala, radna Powiatu Ząbkowickiego Agnieszka Tandereszczak, radni Gminy Kamieniec Ząbkowicki: E. Cwek, R. Kleniuk, D. Krekora, dyrektorzy szkół: B. Kołodziej – SP nr 1, L. Piekarczyk, T. Szewczyk – SSP Lubnów, pedagog ZS nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim Milena Skotnicka, założycielki Edukacyjnego Zakątka w Kamieńcu Ząbkowickim: A. Górnicka, P. Dutkiewicz, pracownik socjalny CIS S. Demidowicz, przewodnicząca Rady Rodziców Sylwia Mazur, rodzice i uczniowie autystyczni z Kłodzka, Szalejowa i Paczkowa.

Przedsięwzięcie można śmiało nazwać  wyjątkowym, tak samo jak wyjątkowe są dzieci  z autyzmem i ich najbliżsi,  którzy  na co dzień przeżywają trudności, ale się nie poddają. Niełatwe sukcesy są na wyciągnięcie ręki dzięki zrozumieniu i współpracy  wszystkich ludzi dobrej woli, zgodnie ze słowami:

Ale my razem spróbujemy zbudować ląd,

Gdzie wszystko ma przyjazny kształt.

Spróbujemy razem oswoić świat,

Zbudować most do naszych miast.

Dorota Twardowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here