Monodram „DEUS EX MACHINA” wykorzystuje i odwołuje się do zabiegu teatralnego dramaturga greckiego Eurypidesa (480 – 406 p.n.e). Zsyłał on Bogów na scenę za pomocą dźwigu (apo mekhanes theos) w przypadku gdy postaci tragedii nie mogły dojść między sobą do porozumienia bądź nie potrafiły rozwiązać zawiłej i splątanej intrygi.

Bohater monodramu pojawia się na scenie w ten sam sposób. Przybywa, jak sam mówi, „z cudownych ziem, z krajobrazów lepszych niż życie”, ubrany w maskę i olbrzymi stary płaszcz, który rozpościera przed widownią. Podobnie jak Bogowie Eurypidesa prowadzi monolog wewnętrzny, (oparty głównie o teksty Emila Ciorana i Fernando Pessoi) odsłaniający przeżycia bohatera, jego stosunek do świata i próbę rozwiązania konfliktów międzyludzkich. Szuka prawdy. Szuka przyczyny cierpienia. Nie wiemy jednak skąd tak naprawdę przybył. Może to upadły anioł, może demiurga może nieoczekiwany wybawiciel.

Spektakl jest wyreżyserowany, napisany oraz wykonany przez Jacka Zawadzkiego. To już kolejne spotkanie z absolutnie wyjątkowym twórcą scenicznym po wystawionym w Srebrnej Górze w listopadzie 2016 r. przedstawieniu „Moskwa – Pietuszki”, jaki relacjonowaliśmy w naszym portalu.

Monodram pod tytułem „DEUS EX MACHINA” będziemy mogli zobaczyć na własne oczy w piątek 28 kwietnia 2017 r. o godz. 19:00 w SPA „Aniołek” w Srebrnej Górze. Projekt i wykonanie maski: Marek Ruszkiewicz, projekt mapy: Norbert Szandrowski, opracowanie muzyczne: Tomasz Jóźwin. Czas trwania monodramu 40 minut. Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Organizatorem widowiska jest Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Srebrnej Górze.