Podczas gdy za okiennicami świątyni na ząbkowickim Wzgórzu Świętej Jadwigi zapadał zmrok i załamywała się pogoda, w jej wnętrzu podnosiła się duchowa aura i coraz intensywniejsze stawały się doznania estetyczne. „Pasja według Świętego Jana” w wykonaniu grupy „Tylko Ty” tworzonej przez przybyłych z całej Polski stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia pod dyrekcją Huberta Kowalskiego była nie tylko polską prapremierą muzycznego misterium, ale przejmującym świadectwem wiary w artystycznej formule wysokiej klasy.

Członkowie zespołu „Tylko Ty” zjechali do Ząbkowic już w przeddzień występu. Poza tym, że wszyscy pokonali dziesiątki lub setki kilometrów, cieszyli się wspólnotą, jaką budują od ponad trzech lat. Generalna próba koncertu została przeprowadzona w niedzielne popołudnie, co relacjonowaliśmy w naszym serwisie #to_co_widzimy_na_żywo .

Po „oswojeniu się” z nieznaną im dotąd przestrzenią zabytkowego kościoła pw. Św. Jadwigi, szybko przystąpili do „rozgrzewki”. Od gorących rozmów, poprzez ustawienie się sceniczne, niezwłocznie przeszli do pełnej koncentracji na wypracowaniu synergii swoich strun głosowych i swoich instrumentów muzycznych. Nad całością czuwał dyrygent Hubert Kowalski – autor programu, jakiemu nadano tytuł „Pasja według Świętego Jana”. Później artyści uczestniczyli w Mszy św. Tuż po liturgii zaczęło się misterium, którego początek transmitowaliśmy w serwisie #to_co_widzimy_na_żywo .

Pomiędzy ołtarz a orkiestrę wkroczyli chórzyści. Ubrani na czarno, z twarzami ukrytymi pod charakterystycznymi czarno-białymi maskami, śpiewnie wprowadzili słuchaczy w przestrzeń medytacji. Słowa wiążące wypowiadane przez jednego z wokalistów splatały i rozwijały ewangelizacyjne przesłanie kolejnych utworów śpiewanych przez chór. Subtelnie narastał akompaniament muzycznych fraz symfonicznego instrumentarium. Trwało skupienie oparte o wielkopostne pieśni i rozważania. Aranżacje utworów śpiewanych chóralnie albo solo, z orkiestralnym tłem lub a’capella, kreowały podniosłość opisu zdarzeń snutego artystyczną wyobraźnią. Przede wszystkim jednak wprowadzały wyraziste i przejmujące świadectwo o męce i śmierci Jezusa widziane oczyma i sercem ucznia, jakim był Jan. Była to opowieść o tym, co przeczuwali lub czego doświadczali także inni współobecni na Drodze Krzyżowej, a więc przede wszystkim Maryja. Niejako równolegle szkicowane były emocje i myśli współczesnego człowieka poszukującego w meandrach doczesnych okoliczności swojej drogi ku zbawieniu. Oba nurty doprowadziły nas do pełnego nadziei świadectwa o zmartwychwstaniu, które chórzyści złożyli już po zdjęciu masek. Ważne było w tym punkcie ukazanie prawdy o tym, że Jezus przynosi zbawienie człowiekowi nie anonimowemu, lecz osobie obdarzonej imieniem. A imię nosi każdy z nas…

„Tylko Ty” to kilkudziesięcioosobowa formacja – wspólnota wokalistów skupionych w chórze oraz instrumentalistów tworzących orkiestrę symfoniczną. To młodzi ludzie, którzy obdarzeni talentami muzycznymi,  rozpoczęli wspólne koncertowanie w 2013 r. Na co dzień mieszkają i studiują w miastach odległych od siebie o setki kilometrów. Jest wśród nich ząbkowiczanin Marcin Kuczer – absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły i obecnie student wokalistyki na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Tym, co ich spaja jest wiara chrześcijańska, którą chcą wyrażać poprzez muzykę. Są stypendystami Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, a w jedno artystyczne przesłanie wpisuje ich kompozytor i dyrygent Hubert Kowalski. Mają za sobą wiele koncertów na terenie całej Polski, w tym prestiżowe występy związane z pamięcią o Świętym Janie Pawle II. Całą formację współtworzą – wokaliści: Kasia Jaśkiewicz, Aneta Nurcek, Weronika Pryczkowska, Paulina Glinka, Anna Sobierajska, Marta Dywicka, Marta Okrój, Małgosia Bonk, Anna Bonk, Joanna Jaceniuk, Daria Ślązak, Katarzyna Kieler, Marta Wiadrowska, Adrian Pontus, Marcin Kuczer, Michał Przybysz; – instrumentaliści: Róża Pustelniak, Agnieszka Kowalik, Teresa Szynkielewska, Monika Butryn, Ania Pontus, Monika Mikurda, Aneta Folwarska, Piotr Solorz.
Wystawienie „Pasji według Świętego Jana” (zapowiadane przez nasz portal) miało miejsce 19 marca 2017 r. na zaproszenie duszpasterzy Parafii pw. Św. Jadwigi. Otrzymaliśmy dar od twórczej wspólnoty „Tylko Ty”, której członkinie i członkowie przedstawili się na zakończenie po imieniu oraz z miejsca rodzinnego i nazwy macierzystej uczelni. Dzięki nim po raz kolejny w Ząbkowicach Śląskich mogliśmy obcować z wysoką kulturą połączoną z duchowym przesłaniem. Liczba osób zasłuchanych w dzieło wykonywane przez młodych artystów świadczy najlepiej o tym, że tego rodzaju przeżyć jest u nas wciąż nie dość. Gdy na koniec wszyscy zgromadzeni, a więc  artyści i wierni, zaśpiewali „Jezu, ufam Tobie!”, można było poczuć ciepło wspólnoty, za którą wszyscy tęsknimy. Także w Ząbkowicach Śląskich!