W połowie listopada 2016 r. mogliśmy oglądać niezwykły spektakl. W Srebrnej Górze monodram „Moskwa – Pietuszki” na podstawie poematu Wieniedikta Jerofiejewa zaprezentował Jacek Zawadzki, aktor i jednocześnie współtwórca polskiej wersji dzieła, które jest alegoryczną narracją o autodestrukcji będącej skutkiem toksycznego uzależnienia.

Tamto znaczące wydarzenie kulturalne relacjonowaliśmy w naszym portalu. Jacek Zawadzki przybył ponownie do nas i tym razem spędził wiele godzin z młodzieżą na zaproszenie społeczności Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich. Zebraliśmy refleksje licealistów na ten temat. Dziękujemy za wypowiedzi: Natalii Kawie, Jessice Krysiak oraz Idze Chudzikiewicz.

WTOREK: Aktorzy pośród nas

Po raz pierwszy w naszej szkole uczniowie mieli możliwość  uczestniczenia w warsztatach teatralnych, podczas których mogli ocenić i doskonalić swoje aktorskie zainteresowania i talenty. Niektórzy z nas wiążą swoje plany z aktorstwem i pracą w teatrze. Dowiedzieliśmy się, że Jacek Zawadzki – absolwent Państwowego Studium Aktorskiego w Gdańsku – mieszka we Wrocławiu, a jego artystyczna biografia jest bardzo barwna.

Warsztaty odbyły się 31 stycznia 2017 r. Po wzajemnym poznaniu się lekcja aktorstwa rozpoczęła się rozgrzewką, która polegała na …bieganiu w kółku. Po klaśnięciu następowała zmiana kierunku, a uczniowie musieli udawać, że znajdują się np. …na pustyni. Inne ćwiczenia opierały się na pracy ciała, różnych ćwiczeniach ruchowych i połączeniu tego z doskonaleniem dykcji i umiejętności wokalnych. Okazało się, że niektóre słowa okazywały się bardzo trudne do wymowy, ale wspólnymi siłami każdy starał się prowadzić tę werbalną gimnastykę. Uczyliśmy się wykonywania w poprawny sposób przewrotów, które zdecydowanie nie przypominały tych z lekcji wychowania fizycznego. Po przerwie, zajęcia kontynuowaliśmy już w Ząbkowickim Ośrodku Kultury, gdzie Pan Jacek zademonstrował pakiet swoich rekwizytów używanych w trakcie spektakli.

Szybko przekonaliśmy się, że nasz gość jest człowiekiem bardzo otwartym i szczerym, a przy tym dysponuje znakomitym poczuciem humoru. Jest absolutnie profesjonalny i swoją pracę wykonuje z precyzją i zaangażowaniem. Jako uczestniczka warsztatów mam nadzieję, iż w przyszłości będę miała możliwość współpracy z Panem Jackiem Zawadzkim, gdyż było to spotkanie pozostające w pamięci na długo.

Natalia Kawa (kl. 2e)

ŚRODA: W drodze do Pietuszek

1 lutego uczniowie naszego Liceum mogli obejrzeć spektakl „Moskwa – Pietuszki” w wykonaniu Jacka Zawadzkiego, na podstawie poematu Wieniedikta Jerofiejewa o tym samym tytule.

Głównym bohaterem powstałej w 1969 r. opowieści jest Wieniczka – inteligent i alkoholik, który przebywa pociągiem drogę z Moskwy do Pietuszek, gdzie zostawił ukochaną i dziecko. Na początku monodramu dowiadujemy się, że bohater przed tygodniem został zwolniony z pracy za opublikowanie indywidualnych harmonogramów przedstawiających ilość spożywanego alkoholu przez poszczególnych pracowników przed i w godzinach pracy. Wienia, będąc pod nieustannym wpływem upojenia alkoholowego, opowiada swoją historię. W pociągu spotyka też różne postacie, które ostatecznie okazują się tylko wytworem jego wyobraźni. Rzecz dzieje się w Związku Sowieckim, państwie komunistycznym, gdzie obywatelom ograniczono wolności obywatelskie. Symbolem zniewolenia jest Moskwa, a szczególnie Kreml.  Tytułowe Pietuszki opisywane są jako miejsce utopijne, bohater widzi w nim to, czego brak w jego życiu: wolność, miłość i inne wartości duchowe. Fakt, że Wienia nigdy nie osiągnął celu swojej podróży, pokazuje tylko, że od zła nie ma ucieczki. Poemat kończy się tragicznie.

Przedstawienie, mimo że do najłatwiejszych nie należało, bardzo spodobało się widzom. Ogromne wrażenie robiła sugestywna gra aktorska i minimalizm sceniczny. Aktor w ciemnej scenerii występował na scenie sam, z niewielką liczbą rekwizytów. Po spektaklu odbyło się spotkanie aktora z widzami.

Jessica Krysiak (kl. Ib)

ŚRODA: Po spektaklu

Występujący w monodramie „Moskwa – Pietuszki” Pan Jacek Zawadzki, mimo widocznego zmęczenia,  spotkał się tuż po spektaklu z nami i mieliśmy okazję zadać aktorowi kilka pytań.

Na nasze życzenie artysta opowiedział dokładnie o prezentowanej sztuce teatralnej. Przedstawił swoją interpretację niektórych scen. Przywołał między innymi historię autora książki, w oparciu o którą powstał monodram. Dowiedzieliśmy się o znaczeniu litery „W” pojawiającej się w spektaklu, o problemach, z jakimi zmaga się grający na scenie, a także o filmie z udziałem autora sztuki. Pan Jacek Zawadzki opowiedział nam o swojej drodze do aktorstwa i podkreślił przy tym znaczenie wsparcia innych ludzi w dążeniu do osiągnięcia celu. Aktor bardzo zachęcał, by poświęcić się swojej pasji i spróbować wiązać z nią przyszłość. Dla nas, licealistów  spotkanie na pewno było doświadczeniem wartym zapamiętania.

Iga Chudzikiewicz (kl. IId)

FOT: uczniowie LO w Ząbkowicach Śląskich - Filip Zielonka, Oliwia Szumna, Dorota Świątek