Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki pierwszego tegorocznego naboru na wsparcie dla podmiotów prowadzących prace zabezpieczające i konserwatorskie na zabytkach. Ponad 1,5 mln zł trafi do wnioskodawców z Powiatu Ząbkowickiego. Niestety – jak to akcentowaliśmy rok temu –  po raz kolejny pomoc rządowa przyznawana na nasz teren jest coraz mniejsza. Optymistycznym akcentem jest uwzględnienie nowych podmiotów.

Dwie dotacje zasilą projekty realizowane w Gminie Ziębice. Parafia Rzymskokatolicka pw. Św Jerzego w Ziębicach otrzyma 350 000 zł na na remont elewacji kościoła Bazylika Mniejszej Św. Jerzego i remont trzech elewacji wieży kościelnej. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela w Henrykowie uzyskała dotację w wysokości 190 000 zł na konserwację  dekoracji Mauzoleum Piastów w XIV-wiecznym kościele p.w. Wniebowzięcia NMP. Warto w tym miejscu przypomnieć niedawną wizytę wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina w Henrykowie, którą relacjonowaliśmy w naszym portalu.

Dwie dotacje wpłyną także na przedsięwzięcia, które są podejmowane w Gminie Ząbkowice Śląskie. Wsparcie publiczne otrzyma Parafia Prawosławna pw. św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich. 300 000 zł wpłynie na prace ratunkowe w XIV-wiecznej cerkwi Św. Jerzego przy ul. Kłodzkiej na wzmocnienie fundamentów, naprawę pęknięć murów, wykonanie izolacji przeciwwilgociowych oraz remont dachu. Na temat pilnej potrzeby ratowania tego bezcennego zabytku pisaliśmy w naszym portalu wielokrotnie. Z kolei Fundacja Rezydencja Opatów Henrykowskich w Sieroszowie otrzyma 100 000 zł na odbudowę zarwanych sklepień oraz remont zniszczonych ścian we wnętrzu XVIII-wiecznego pałacu letniego opatów henrykowskich.

Najwyższa kwota, bo 500 000 zł trafi do Twierdzy Srebrna Góra  na remont i odbudowę Bastionu Górnego – Donjon oraz na kontynuację remontu poprzez odprowadzenie wód opadowych oraz i remont elewacji południowej Bastionu Dolnego. Najmniej, bo 130 000 zł otrzyma Rzymskokatolicka Parafia Nawiedzenia NMP w Bardzie na II etap konserwacji barokowego ołtarza głównego z 1715 r. z cudowną figurą NMP Bardzkiej i obrazem M. Willmanna w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

RANKING DOTACJI ZOBACZYSZ KLIKAJĄC TUTAJ

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWłasna Firma
Następny artykułUratuj komuś życie!
Zabkowice4YOU.PL to mobilny portal, na którym znajdziesz praktyczne informacje dotyczące tego, co dzieje się na terenie Powiatu Ząbkowickiego. Podajemy to, co ważne w życiu publicznym i gospodarczym, istotne w sferze aktywności społecznej, interesujące w dziedzinie kultury i sportu.