Po raz piąty w Polsce i poza jej granicami, po raz drugi w Ząbkowicach Śląskich, po raz pierwszy w Kamieńcu Ząbkowickim i Ziębicach. W Powiecie Ząbkowickim pobiegło w sumie ok. pół tysiąca osób. Na trzech trasach znaleźli się stali amatorzy biegania, ale także dzieci, młodzież, rodziny, a nawet osoby starsze. Podstawowy dystans wynosił 1963 metry – na pamiątkę roku mordu dokonanego na ostatnim z niezłomnych uczestników podziemia antykomunistycznego. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym odbył się w minioną niedzielę.

Jak już informowaliśmy w naszym portalu, ząbkowicka edycja biegu miała miejsce w Parku Sybiraków. Poza trasą 1963-metrową, nawiązującą do zabójstwa dokonanego w październiku 1963 r. przez komando PRL-owskiej bezpieki (funkcjonariusze MO i ZOMO) na sierżancie Józefie Franczaku, pseudonim „Lalek”, biegacze pokonali też w zdecydowanej większości odcinek liczący 5000 m. Mimo chłodnej i wietrznej pogody, uczestnikom dopisywały dobre nastroje i wszyscy dobiegli do mety bez kontuzji. Przebieg imprezy relacjonowaliśmy „na żywo”, a zapis „live” dostępny jest na naszej stronie Facebook. Do ciekawostek należy fakt, że najszybszym zawodnikiem był bardzianin Robert Sadzik, który 5-kilometrowy dystans pokonał ze średnią prędkością 16,45 km/h. Pełną listę wyników można zobaczyć na stronie internetowej Ultimasport.pl Organizację ząbkowickiego biegania Tropem Wilczym wziął na siebie Ośrodek Sportu i Rekreacji, w imieniu którego w przebieg imprezy angażowali się szczególnie dyrektor Henryk Saryczew oraz Wojciech Siewruk, który koordynował całość wydarzenia. Podobnie jak rok temu, bieg był udanym wydarzeniem i wpisuje się w ząbkowicki kalendarz.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, Bieg Tropem Wilczym odbył się także w Kamieńcu Ząbkowickim (relację zamieścił wójt Marcin Czerniec na swoim Facebooku) oraz w Ziębicach (relację opublikował portal Ziębcie.info). Ogólnopolskim organizatorem biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymywali okolicznościowy pakiet: t-shirty z wizerunkami bohaterów antykomunistycznego podziemia, broszury z ich biogramami, a także pamiątkowe medale. Warto dodać, że na stronie internetowej partnera medialnego biegu WolneDźwięki.pl można będzie jutro, tj. 1 marca 2017 r. pobrać bezpłatnie e-booki poświęcone postaciom i wydarzeniom związanym z historią Żołnierzy Wyklętych. Jutro bowiem w Polsce obchodzone będzie państwowe święto Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ubiegłym roku na placu Jana Pawła II zapłonęły białe i czerwone lampki ułożone na znak „kotwicy”…