Na początku było mroźnie i śnieżnie. W środku miasta, bez nadmiaru zapowiedzi znalazły się setki mieszkańców, aby włączyć się w Orszak Trzech Króli. Tegoroczne świętowanie Objawienia Pańskiego w Ząbkowicach Śląskich, jak każdego roku, było spotkaniem gwiaździstym, bo z trzech parafii zeszły się pod Krzywą Wieżą rozśpiewane i wielobarwne grupy, aby wspólnie przejść ulicami i zamanifestować radość z Bożego Narodzenia. Finał – inaczej niż dotąd – miał miejsce w Ząbkowickim Ośrodku Kultury, gdzie było już bardzo ciepło, żeby nie powiedzieć: gorąco.

Czerwona Europa – to reprezentacja Parafii pw. Św. Anny. Błękitna Afryka – to Parafia pw. Św. Jadwigi. Zielona Azja – to Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pod niebem zmieniającym kolory, raz sypiącym śniegiem, by po chwili świecić słońcem, wszyscy połączyli się i spod Krzywej Wieży wyruszyli przez Rynek, ul. Grunwaldzką, pl. Jana Pawła II, ul. Tadeusza Kościuszki ponownie do Rynku. Po drodze cały czas trwały radosne i spontaniczne jasełka. Na „przystankach” uczestnicy słyszeli i oglądali najważniejsze etapy zdarzeń, które rozgrywały się 2017 lat temu w Betlejem. Nie obyło się też bez subtelnych aluzji do współczesnych okoliczności, w których dobro zmaga się ze złem. Szczególnie wyraziste były odniesienia sformułowane przez „reprezentację Azji”, sceptycznie opisującą materialny blichtr europejskich elit. Podobnie jak w 2016 r. (kliknij i zobacz naszą relację) do śpiewania zagrzewała wszystkich kapela góralska „Olszowianie” z okolic Mszany Dolnej. O ile śpiewający rodzinny spacer po mieście odbył się zwyczajową trasą, o tyle finał był inny niż we wcześniejszych latach. Cała rzesza kolędników została bowiem zaproszona do Ząbkowickiego Ośrodka Kultury i tam na scenie trzej królowie: Melchior, Kacper i Baltazar złożyli hołd Nowonarodzonemu Jezusowi. Po tych spektakularnych gestach był jeszcze czas na energetyczne góralskie kolędowanie.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli w całej Polsce przebiegał pod hasłem „Pokój i dobro”. Ząbkowicki orszak był jednym z ponad 500 takich wydarzeń w Polsce. Jeszcze w roku 2015 (kliknij i zobacz naszą relację) do ulicznych jasełek włączonych było nieco ponad 300 miast. W tegorocznym świętowaniu, poza Ząbkowicami, w naszym powiecie brały udział społeczności: Barda, Ziębic i Złotego Stoku. Tak, jak w 2014 r. (kliknij o zobacz naszą relację) ząbkowiczanie zademonstrowali swoje przywiązanie do tradycji chrześcijańskiego świętowania Bożego Narodzenia. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Ząbkowicach Śląskich odbył się w 2013 r. Była jeszcze jedna nowinka. Przebieg ząbkowickiego Orszaku Trzech Króli był transmitowany poprzez Facebooka. Być może niektórzy dostrzegli obecnego wśród nas ks. Grzegorza Umińskiego. Ten wywodzący się z Ząbkowic Śląskich kapłan, korzystając  z łącza internetowego, swoim smartfonem przekazywał „na żywo” wszystko, co działo się na ulicach, a potem w sali widowiskowej. Zapis video można oglądać na profilu ks. Grzegorza. Nasz portal, tradycyjnie przekazuje Czytelnikom fotoreportaż z wczorajszego świętowania. Szukajcie siebie i swoich znajomych.