Tak zwyczajnie, ciepło i serdecznie, chwilami nawet słodko i rozczulająco, naturalnie i w aurze kończącego się okresu Bożego Narodzenia. Tym jednym zdaniem można opisać coroczny koncert świąteczny zespołu „Cantata”, jaki miał miejsce w minioną niedzielę w kościele pw. Św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich.

Animatorka zespołu Małgorzata Przyjemska w rozmowie z naszą redakcją już po koncercie powiedziała, że „największą radością jest modlitwa poprzez śpiew i to nas motywuje do występu”. A występ był rzeczywiście bardzo udany. Podobnie jak w poprzednich latach usłyszeliśmy starannie przygotowane tradycyjne kolędy i pastorałki, ale też zabrzmiały nowe ich aranżacje i nieznane dotąd utwory. Poza konwencjonalną linią melodyczną pojawiły się wątki jazzowe, soulowe i popowe, ujawniające talenty całego zespołu i poszczególnych młodych wokalistek. Publiczność reagowała oklaskami, niekiedy włączała się do wspólnego śpiewu. Przede wszystkim jednak koncert, który odbył się pod hasłem „Cantata na niedzielę” stanowił cudowny akcent ostatniej niedzieli liturgicznego okresu Bożego Narodzenia. Wprawdzie polski obyczaj sprawi, że wystrój kościołów i śpiewy będą jeszcze przez kilkanaście dni podtrzymywać świąteczny klimat, to jednak repertuar ząbkowickiej „Cantaty” i sposób jego prezentacji był doskonałym artystycznym i duchowym podsumowaniem mijającego czasu. Przypominał nieco tradycyjne rodzinne śpiewanie przy wigilijnym stole. Tym bardziej, że na bocznych ołtarzach można było podziwiać bożonarodzeniowe szopki wykonane przez dzieci z parafii.Aktualny zespół „Cantata” tworzą: Klaudia Malinowska, Anna Kuczer, Karolina Karpiak,  Patrycja Rak, Amelia Karpiak, Julia Krawczyk, Aleksandra Mól, Marta Dominik i Małgorzata Przyjemska. Niedzielny koncert poprowadziła Beata Kuczer. Prawie cały koncert, który odbył się 8 stycznia 2017 r. był transmitowany przez internet, a zapis „live” można oglądać klikając TUTAJ albo na poniższy obrazek. Filmik ma dotąd ponad 1700 odsłon.

Już jutro, czyli w niedzielę 15 stycznia 2017 r. o godz. 17:00 w kościele pw. Św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich (po Mszy św. o godz. 16:00) czeka nas kolejny koncert. Tym razem z kolędowym programem, jaki zapowiadaliśmy w naszym portalu, wystąpi Viola Brzezińska –  laureatka Szansy na Sukces oraz Opolskich Debiutów. Natomiast za tydzień, w tym samym miejscu i również w niedzielę 22 stycznia 2017 r. o godz. 17:00 będziemy mogli ponownie obejrzeć i usłyszeć – relacjonowane przez nasz portal – widowisko sceniczne „Betlejem naszych czasów” przygotowane przez ząbkowicką Szkołę Muzyczną „Casio”.