Już po raz dwudziesty piąty w Zespole Szkół Samorządowych 15 stycznia br. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała na szczytny cel. W tym roku  motto akcji brzmiało: „Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”.

Wolontariusze kwestowali już od wczesnych godzin rannych przed kościołami. Aura w tym dniu była dla nich wyjątkowo łaskawa. Kwestowali uczniowie naszego gimnazjum: Joanna Adamowicz, Klaudia Bagińska, Adrian Bębenek, Daria Forenda, Natalia Grzegorzek, Amelia Jaksender, Jagoda Janiszewska, Ela Krupa, Paulina Kubica, Michał Kuczaj, Gabriela Misiura, Aleksandra Opyc, Aleksandra Palac, Emilia Sokołowska, Katarzyna Szpórnóg, Michał Szubert, Julia Tomasiak, Anna Zarówna.

Nad ich bezpieczeństwem czuwali nauczyciele oraz rodzice. Szefem sztabu była pani  E. Bębenek. Sztab tworzyli ponadto: p. Wojciech Fajkowski. p. Elżbieta Krawczyk, p. Marzena Pakuła, p. Anna Pokrywka, p. Anna Garbowska. Swoim zaangażowaniem sztab wsparli: dyrektor szkoły pani Beata Lis, wicedyrektor pani Barbara Kopij oraz nauczyciele i pracownicy ZSS w Ciepłowodach. Nad porządkiem i bezpieczeństwem imprezy czuwali policjanci z Komendy Powiatowej z Ząbkowic ŚL.: pan Rafał Smela, pan Jarosław Kępka.

Oj się działo!!!  Orkiestra zagrała już o godzinie 17:00. Hala sportowa ZSS w Ciepłowodach wypełniła się po brzegi, co bardzo pokrzepiło organizatorów. Konferansjerami imprezy byli: pani Anna Garbowska i Karol Kubuszek, którzy przedstawili program imprezy, członków Sztabu i wolontariuszy oraz poinformowali o celu zbiórki XXV finału WOŚP. Całą oprawą muzyczną zajął się pan Włodzimierz Szuwarowski. Na program imprezy składały się występy dzieci z przedszkola przygotowane przez panie Grażynę Klonowską, Barbarę Sulimę. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły ponownie w bożonarodzeniowy nastrój. Dzieci wcieliły się w postaci trzech króli, Marii i Józefa, aniołków i pasterzy. W przedstawieniu nie zabrakło kolęd. Maluchy były rewelacyjne, a towarzyszył temu niezwykły, podniosły nastrój. Odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy, a także pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar cukru dla osób chętnych przez ratowników medycznych Stacji Pogotowia Ratunkowego z Ząbkowic Śląskich.

Występy artystyczne ściągnęły liczne rzesze rodziców i dziadków. Wszyscy mogliśmy podziwiać talenty artystyczne naszych najmłodszych pociech grupy 3,4-latków. W wesoły i taneczny nastrój wprowadziły nas dzieci z Koła Tanecznego oraz uczennice szkoły podstawowej i gimnazjum podczas pokazu gimnastycznego i tańca z szarfami. Wystąpił również chór szkolny. Piosenkę w języku angielskim wykonała uczennica klasy III gimnazjum Klaudia Czarnecka. Swoje uzdolnienia muzyczne zaprezentował nasz absolwent gimnazjum Kacper Szuwarowski, który zaśpiewał utwory skomponowane przez siebie.  Ogromną atrakcją dla najmłodszych były zabawy na dmuchanym zamku i zjeżdżalni. Dzieci mogły również uczestniczyć w konkursie plastycznym na najpiękniejsze serduszko WOŚP.  Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę i coś słodkiego.

W trakcie trwania imprezy prowadzona była tradycyjna licytacja, którą poprowadzili pani Anna Garbowska, pani Ewa Bębenek i uczeń gimnazjum Karol Kubuszek. W tym roku pod młotek poszły m.in.: różnorodne krzewy i drzewka ofiarowane przez państwa Trawińskich, koszulki WOŚP, dwa obrazy, kalendarze ścienne i kalendarzyk WOŚP, dwa kubki wykonane przez panią Barbarę Trzybulską, talony żywnościowe fundowane przez państwa Siesickich, domek z piernika i serca wykonane przez panią Helenę Malinowską i wiele innych przedmiotów ofiarowanych przez p. Agnieszkę Stawowy oraz p. Zygmunta Bąka. Głodni i spragnieni goście mogli się napić i nasycić, gdyż rada rodziców przygotowała pyszne, domowe wypieki i łakocie, pizzę, frytki.

O godz. 20 rozbłysło „Światełko do nieba” Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Serie sztucznych ogni widać było w okolicznych miejscowościach. „Światełko do nieba” to nie tylko fajerwerki, ale również wspaniała muzyka, która co roku robi ogromne wrażenie, a przede wszystkim symbol gorących serc i hojnych dłoni wszystkich mieszkańców naszej gminy. Warto było po raz kolejny zorganizować taką imprezę, by zobaczyć uśmiechnięte i szczęśliwe twarze wolontariuszy i organizatorów.

MIESZKAŃCOM, WOLONTARIUSZOM, DARCZYŃCOM, SPONSOROM  oraz Instytucjom wspomagającym składamy serdeczne podziękowania jesteście wielcy  i wspaniali,  a Wasza hojność utwierdza nas w przekonaniu, że naprawdę było warto! Na pewno sami nie dalibyśmy rady gdyby nie wsparcie:

 • Wójta gminy Ciepłowody pana Łukasza Białkowskiego,  który ufundował światełko do nieba,
 • Strażaków z Dobrzenic,
 • Rodziców, którzy prowadzili bufet,
 • Dyrekcji, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół Samorządowych zaangażowanych w imprezę,
 • Pana Bronisława Koziołkiewicza, prezesa firmy Ekodynamic,
 • Pani Beaty Gil, Kierownika Pogotowia Ratunkowego w Ząbkowicach Śląskich i ratowników medycznych,
 • Funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji z Ząbkowic Śl.: pana Rafała Smeli, pana Jarosława Kępki,
 • Państwa Czesławy i Zbigniewa Trawińskich,
 • Właścicieli sklepu „Hazet” w Ciepłowodach,
 • Pani Heleny Malinowskiej,
 • Państwa Ewy i Jerzego Lepka,
 • Pana Rafała Lenży właściciela firmy „Dmuchany zamek”,
 • Prezesa Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śl. pani Józefy Warechowicz,
 • Pani Pauliny Kupiec, właścicielki pensjonatu dla koni w Piotrówku,
 • Pani Małgorzaty Stępień, właścicielki firmy kosmetycznej w Ciepłowodach,
 • Pani Agnieszki Stawowy,
 • Pana Zygmunta Bąka, właściciela sklepu w Ząbkowicach Śl.,
 • Pani Barbary Trzybulskiej.

Tegoroczny 25 Finał utwierdza nas w przekonaniu, że mieszkańcy Ciepłowód są niezwykle wrażliwi i gotowi pomagać innym. Podczas finału zebrano kwotę 6.793,61 zł. Z GŁĘBI SERCA DZIĘKUJEMY!!!

Ewa Bębenek - pedagog ZSS w Ciepłowodach