W urokliwym zakątku powiatu dzierżoniowskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie parku krajobrazowego Gór Sowich, niezapomniane chwile spędzili uczniowie klasy II b i II c Szkoły Podstawowej w Ciepłowodach.

Wspólnie ze swoimi nauczycielkami wybrali się do Szkoły Leśnej w Bielawie, aby w naturalnych warunkach badać przyrodę. Celem wycieczki edukacyjnej były piętra roślinności w lesie i ich mieszkańcy. Zajęcia miały charakter warsztatowy i wymagały od uczniów bardzo dużej wiedzy i logicznego myślenia. Uczniowie ugruntowali swoją wiedzę na temat zimowego snu zwierząt, sposobu zdobywania i gromadzenia pożywienia, a także rozpoznawania na modelach, gatunków dobrze im znanych, ale nie zawsze trafnie nazywanych. Przypomnieli sobie nazwy warstw w lesie i nauczyli się określać rodzaje drzewostanów ze względu na ilość pięter drzew. Do swojego słownika przyrodniczego dodali nowe słowo „podrost”, jako dodatkową warstwę lasu, o której wcześniej nikt z uczniów nie słyszał.

W trakcie zajęć, które zostały przeprowadzone 4 listopada br., rozwiązywali karty pracy, grali w grę edukacyjną, w terenie określali warstwowość lasu, nazywali gatunki drzew, zbierali liście, wspinali się na górki, oddychali świeżym, leśnym powietrzem, a przede wszystkim podziwiali piękno polskiej, złotej jesieni. Na długo w pamięci pozostanie ta żywa lekcja przyrody i już każdy czeka na kolejny wyjazd do Szkoły Leśnej.

Agnieszka Ziernik