98. rocznicę Odzyskania Niepodległości w Złotym Stoku obchodzono oczywiście 11 listopada, a uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą swoją grą uświetniła Górnicza Orkiestra Dęta. Następnie odbył się marsz Nordic Walking, a w godzinach popołudniowych, w Centrum Kultury i Promocji, odbyła się uroczysta akademia.

Na tę okoliczność uczniowie klas trzecich złotostockiego gimnazjum, pod opieką nauczycieli: Gabrieli Pluciak, Zofii Ruszkowskiej i Wojciecha Króla, przygotowali ciekawy występ pod tytułem „Bez tej miłości nie można żyć”. Następnie burmistrz Grażyna Orczyk i przewodniczący Waldemar Wieja wręczyli statuetki „Zasłużony dla miasta i gminy Złoty Stok”. W tym roku Kapituła Nagrody nagrodę honorową przyznała Stanisławowi Braszce, Jerzemu Tichanowiczowi i Robertowi Juraszowi. Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych z chórem „Złoty Potok”, przy oprawie muzycznej młodzieży z Koła Muzycznego działającego przy CKiP.

Stanisław Braszka stanowił od początku trzon gminnej orkiestry dętej, utworzonej przez Stanisława Dyrdę i jest jedyną osobą w obecnym składzie, łączącą pokolenia. Poza orkiestrą był członkiem zespołów „Nocne Marki” i „Kapela Gwarki”. Do chwili obecnej wspomaga swoim kunsztem zespoły ludowe: „Wesołe Nutki” z Mąkolna i „Ożaranki”. Jego działalność nie skupia się tylko na muzyce. Od 15 lat integruje wokół siebie liczną grupę, tworząc wraz z nimi pozytywnie odbierany kabaret „Wataha Stacha”. Skecze, parodie oraz humorystyczne jasełka w ich wykonaniu niejednokrotnie rozweseliły i wzruszyły publiczność do łez. Działalność „Watahy Stacha”, dekoracje i zaskakujące kreacje aktorskie to zasługa Stanisława Braszki.  Pan Stanisław Braszka pełni również funkcję opiekuna Kapliczki św. Antoniego w Mąkolnie, wkładając w to zadanie nie tylko całe swoje serce, ale także wiele energii i pracy własnej. Umiłowaniem do tradycji i muzyki oraz zwykłą życzliwością i uczynnością zaraża innych i motywuje do wspólnych przedsięwzięć. Zdecydowanie Jego osoba jest najlepszym przykładem do naśladowania dla młodszych pokoleń, a nadany mu tytuł „Zasłużony dla miasta i gminy Złoty Stok” w pełni zasłużony.
Jerzy Tichanowicz jest encyklopedią wiedzy historycznej o powojennym przemyśle i mieszkańcach naszej gminy. Posiada wiele unikalnych dokumentów i informacji historycznych oraz bogaty zbiór miejscowych minerałów.  Przez wiele lat był pracownikiem tutejszych zakładów. Jest współautorem kilku opatentowanych wynalazków i kilkunastu projektów racjonalizatorskich. Poza pracą zawodową, czynnie brał udział w działalności społecznej. Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem, w czynie społecznym, zostały zbudowane obiekty: kort tenisowy  obok Zakładowego Domu Kultury i plac zabaw przy ul. Sienkiewicza, a w dużej części też i wyciąg narciarski. Za liczne osiągnięcia zarówno w pracy zawodowej, jak i społecznej otrzymał wiele odznaczeń. Po przejściu na emeryturę przez wiele lat był radnym, a przez dwie kadencje Rady był jej przewodniczącym. Pełniąc funkcję radnego zainicjował powstanie „Złotej Ścieżki”. Wspólnie z Eugeniuszem Salwachem opracował projekt trasy opisującej historię górnictwa i hutnictwa złota w naszej gminie, która została wytyczona w terenie, a dzięki opisom umieszczonym na 11 planszach, zainstalowanych na trasie, mieszkańcy i turyści mogą czerpać wiedzę o działalności górniczej, hutniczej i menniczej oraz o jej związkach ze środowiskiem i historią miasta. Ponadto Jerzy Tichanowicz jest współautorem Kroniki Złotego Stoku, książki „Złoty Stok – najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce” oraz licznych historycznych ciekawostek, związanych z naszą gminą.Za wyżej wymienione osiągnięcia i zasługi Kapituła Nagrody postanowiła przyznać panu Jerzemu Tichanowiczowi nagrodę honorową „Zasłużony dla miasta i gminy Złoty Stok”.
Robert Jurasz od 2010 r. systematycznie prowadzi całoroczną, utrwaloną na płytach DVD, kronikę wydarzeń odbywających się w naszej gminie. Jest pomysłodawcą, założycielem oraz prezesem Stowarzyszenia „Złotostocka Kolejka”. Od 2012 r. organizuje cyklicznie imprezę „Drezyniada”, która cieszy się popularnością także poza gminą Złoty Stok. Swoją pasję życiową, związaną z filmowaniem i fotograficznym dokumentowaniem wydarzeń, rozpoczął 20 lat temu. Jest osobą skromną, komunikatywną, życzliwą, zawsze służącą pomocą przy dokumentowaniu miejskich i gminnych wydarzeń.  Śmiało można go nazwać „Gminnym Dokumentalistą”. W swoich zbiorach posiada bogate archiwum licznych uroczystości gminnych, parafialnych, oświatowych i sołeckich. Dotychczasowa działalność Roberta Jurasza oraz obustronna współpraca z instytucjami gminnymi, stowarzyszeniami i sołectwami uzasadnia przyznanie nagrody honorowej „Zasłużony dla miasta i gminy Złoty Stok”.
Udostępnione przez: UM Złoty Stok
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFLORIANY 2016
Następny artykułEwangelicy od Lutra
Zabkowice4YOU.PL to mobilny portal, na którym znajdziesz praktyczne informacje dotyczące tego, co dzieje się na terenie Powiatu Ząbkowickiego. Podajemy to, co ważne w życiu publicznym i gospodarczym, istotne w sferze aktywności społecznej, interesujące w dziedzinie kultury i sportu.