To wydarzenie zapowiadaliśmy w naszym portalu. Bieg „Tropem Wilczym” odbył się w Ząbkowicach po raz pierwszy i przyciągnął zainteresowanie bardzo licznej grupy sympatyków biegania, ale i osób, które na co dzień nie uprawiają tej formy aktywnego wypoczynku. Impreza miała bowiem mocne patriotyczne przesłanie związane z Żołnierzami Wyklętymi. W skali całego kraju bieg odbył się po raz czwarty (także w wielu miastach za granicą) i wzięło w nim udział prawie 45 tys. osób.

W Ząbkowicach na listę startową na dystansie 1963 m i 5000 m. wpisało się ok. 200 osób. Pogoda dopisała rewelacyjnie i atmosfera wspólnego przeżycia wysiłku na trasie zaplanowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji była fantastyczna. Bieg odbył się w południe w minioną niedzielę w obrębie Parku Sybiraków i okolicznych ulic. Wszyscy uczestnicy pokonali trasy zgodnie ze swoimi planami. Na koszulkach, które biegacze otrzymywali na starcie, poza numerami startowymi, widoczne były przede wszystkim twarze, nazwiska, daty urodzenia i śmierci oraz pseudonimy niezłomnych bohaterów broniących Polski przed niemiecką i sowiecką okupacją. Ostatni z nich – sierżant Józef Franczak – pseudonim „Lalek” został zamordowany przez komando Urzędu Bepieczeństwa w październiku 1963 r. Z tej właśnie daty wynika dystans 1963 m., który od czterech lat pokonuje w biegu pamięci coraz więcej osób dzięki inicjatywie Fundacji Wolność i Demokracja.

Bieg rozpoczął się okrzykiem „Cześć i chwała Bohaterom!”, po czym burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek dał sygnał do startu. Partner imprezy firma UltimaSport podała natychmiast czas, w jakim biegacze pokonali trasę 5 kilometrów (zobacz całość TUTAJ). Wśród kobiet najszybsza trójka to: Edyta Józwiszyn (Stolec) – 22 min., 54 sek., Ewa Błauciak (Tarnów) – 22 min. 57 sek. i Monika Dudek (Wigancice) – 24 min. 49 sek. Wśród mężczyzn najszybsi byli: Radosław Puchała (Sobótka) – 17 min. 59 sek., Patryk Chrzanowski (Bielawa) – 18 min. 07 sek. i Robert Sadzik (Bardo) – 18 min. 02 sek. Najmłodsi uczestnicy to: Natalia Nowosad i Maciek Błauciak, a najstarsi to: Iwona Stankiewicz i Mateusz Filarski. Każdy biegacz po dotarciu do mety otrzymywał specjalny medal ufundowany przez organizatorów, były też pakiety z materiałami promocyjnymi i gorąca herbata.

Bieg „Tropem Wilczym” poprzedził program artystyczny pod tytułem „Zachowali się jak trzeba” w wykonaniu uczennic i uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich. Relację z tego wydarzenia zamieścimy dzisiaj w godzinach popołudniowych. Szkoła była współorganizatorem niedzielnych wydarzeń upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Po programie zaprezentowanym na scenie Ząbkowickiego Ośrodka Kultury, licealiści i kadra profesorska zapaliła na skwerze Parku Sybiraków lampki ułożone w biało-czerwony kształt kotwicy – znaku Polski Walczącej.