„Muzyka rockowa nie  musi stać w sprzeczności do patriotyzmu, historii Narodu, szacunku do Bohaterów i pamięci o przelanej przez Nich krwi.”

Najlepszym tego przykładem jest zespół „Contra Mundum”, czyli: Norbert „Smoła” Smoliński, – wokal i lider formacji, Adam „Malczas” Malczewski – gitary, Tomasz Zień – instrumenty klawiszowe, Michał Kamiński – gitara basowa, Tomasz Zagórski – perkusja. Formacja powstała w 2014 roku  Ich repertuar to kompozycje „Smoły” do wierszy: Stanisława Wyspiańskiego, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zbigniewa Herberta, a także kilka tekstów mniej znanych twórców. Grane i śpiewane przez „Contra Mundum” songi traktują p naznaczonej krwią historii Polski. Ich debiut miał miejsce na Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni 2014 r. Wtedy zespół „Contra Mundum” nagrał koncepcyjny album opowiadający o dziejach ducha narodu polskiego na przestrzeni wieków. Jest tam 15 utworów wykonanych w różnych konwencjach stylistyki rockowej. Każdą pieśń poprzedza recytowany fragment poezji, myśli, publicystyki, który dla słuchacza jest prologiem. Płyta zatytułowana „Cześć i chwała bohaterom” ukazała się dokładnie rok temu – 27 lutego 2015 r. w formie bezpłatnego insertu w sieci dzienników Grupy Wydawniczej Polskapresse.

Zespół „Contra Mundum” wystąpił w naszym regionie podczas ubiegłorocznego „Przystanku Niepodległość”, który odbył się we wrześniu 2015 r. w Lewinie Kłodzkim. Zorganizowany wtedy koncert plenerowy, mimo późnej pory i niesprzyjającej aury przyciągnął bardzo liczną publiczność. Stał się nie tylko wydarzeniem ze sfery kultury masowej, choć z mocnym treściowym i muzycznym ładunkiem, ale i perfekcyjnie przeprowadzoną ekspansją przez świadomość i pamięć nas współczesnych o tym, co poprzedziło w dziejach naszego narodu ten punkt, w jakim jesteśmy dzisiaj.

Ten sam wymiar, choć  z nowym repertuarem, miał recital „Contra Mundum” nadany przed paroma godzinami przez TVP1. Wystep był zapowiedzią drugiego krążka „W wierszu i boju. 1914-1949”, który ma się ukazać w tym roku. Tym razem muzycy sięgnęli po wiersze m.in. Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Krystyny Krahelskiej, Juliusza Krzyżewskiego, Józefa Szczepańskiego. Jakże poruszające są piosenki: „Wymarsz uderzenia”, „Chłopcy silni jak stal”, czy „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, i jakże piękna jest przyprawiające o dreszcz i łzy „Modlitwa Szarych Szeregów” Jana Romockiego czy „Po huraganach szarż tętniących” Zdzisława Stroińskiego. Dobrze się stało, że na kilka dni przed Narodowym Świętem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającym 1 marca, stająca się wreszcie publiczną Telewizja Polska udostępniła swoim widzom tak fenomenalny repertuar, w którym pobrzmiewa polska dusza. Czy przyjdzie czas na koncerty „Contra Mundum” w naszym mieście?

AKTUALIZACJA / 27.02.2016 / 23:20

Koncert zespołu Contra Mundum pt. “Cześć i Chwała Bohaterom. W wierszu i boju” będzie powtarzany:

Nd, 28.02 / 22:55 – TVP Polonia

Pn, 29.02 / 04:55 – TVP Polonia

Pn, 29.02 / 15:40 – TVP Polonia

Krzysztof Kotowicz
FOT: wykonane podczas koncertu „Contra Mundum” w trakcie Przystanku Niepodległość – Lewin Kłodzki – 5 września 2015 r.