Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Samorządowych w Ciepłowodach została zakwalifikowana do projektu Ministerstwa Edukacji NarodowejKsiążki naszych marzeń” realizowanego w roku szkolnym 2015/2016. Program ten  umożliwi zakup książek do biblioteki, służących promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

Książki te wybrane będą w oparciu o sugestie uczniów. Jak wskazali, chcieliby, aby były to pozycje, odpowiadające ich zainteresowaniom, bliskie ich doświadczeniom, pomagające w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Oprócz wzbogacenia księgozbioru, biblioteka będzie realizować i wspierać działania popularyzujące i promujące czytelnictwo oraz rozwijające zainteresowania i pasje wśród uczniów ZSS Ciepłowody.

Innym przedsięwzięciem realizowanym przez bibliotekę jest projekt edukacyjny, skierowany do najmłodszych czytelników p.t. „Czytam sobie w bibliotece”. Jego realizacja trwać będzie do 15 listopada, a pomysłodawcą jest  Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Wydawnictwem Egmont. Wsparcie finansowe pochodzi z Programu Operacyjnego „Promocja literatury i czytelnictwa” Instytutu Książki, ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do projektu mogło przystąpić tylko 900 bibliotek z całego kraju. I właśnie naszej bibliotece  się to udało! W ramach projektu biblioteka otrzymała komplet 9 książek z serii „Czytam sobie” oraz  materiały edukacyjne.  Pakiet „Czytam sobie” to unikalna na rynku seria książek dla dzieci, wspierająca naukę samodzielnego czytania, na 3 poziomach umiejętności dziecka. W trakcie realizacji projektu w bibliotece prowadzone są warsztaty promujące czytelnictwo oraz zachęcające dzieci do samodzielnego czytania. Zajęcia mają na celu  rozwijanie twórczego sposobu interpretacji literatury za pomocą różnorodnych form artystycznych.

Przedstawione poniżej zdjęcia pochodzą z lekcji pt. „Wyprawa na księżyc” przeprowadzonej wśród naszych drugoklasistów.

Marzena Pakuła - bibliotekarz ZSS w Ciepłowodach