Hasło tegorocznego 12. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i ja” brzmi: „Wizerunek moją siłą”. Festiwalowi goście, osoby z niepełnosprawnością, pokażą, jak kreując siebie – także poprzez wygląd – manifestują swoją charyzmę, osobowość, pasje artystyczne i pasję życiową, a przede wszystkim pokażą, że inność równa się piękno, a piękna nie definiuje sprawność fizyczna.

W konkursie filmowym znajdzie się kilkadziesiąt filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata podejmujących temat niepełnosprawności. Będą walczyć o festiwalowe nagrody, Motyle 2015. Poza tym w programie znajdą się pokazy mody, happeningi, spektakle, koncerty, spotkania z filmowcami, sportowcami, projekcje specjalne, konferencja naukowa, wykłady i mnóstwo dobrej, integracyjnej energii. Ważnym ogniwem tegorocznej edycji jest tzw. „Mały Festiwal Ty i ja”, którego prezentacja odbędzie się m.in. w Ząbkowicach Śląskich. Podczas specjalnego seansu, który odbędzie się w sobotę 12 września 2015 r. o godz. 17:00, obejrzymy trzy filmy: „Maria”, „Pieśń pasterza” i „Powrót”.

MARIA

– reż.Iina Hänninen, Finlandia 2013 r., 15 min., fabularny (dodatkowa wersja z audiodeskrypcją)

Film opowiada o Marii, która cierpi na chorobę Alzheimera. Film opisuje moment terroru z przeszłości, które Marii Maria jest teraz, przeżywając na nowo: po południu, kiedy jej syn Nikolas zniknął w lesie i nigdy nie został znaleziony. Film ma na celu pokazać jedną wersję, jak rzeczywistość może być postrzegana przez osoby cierpiące na chorobę Alzheimera. Ponadto, film jest oświadczenie o złej sytuacji opiekunów rodzinnych w Finlandii: Ludzie są często umieszczane w drogiej opieki instytucjonalnej, mimo, dodając liczbę opiekunów rodzinnych, ogromnych oszczędności i lepszej jakości życia dla pacjentów można osiągnąć.

PIEŚŃ PASTERZA

reż. Vahram Mkhitaryan, Polska/Armenia 2014 r., 30 min., dokumentalny (dodatkowa wersja z audiodeskrypcją)

W Armenii, w wysokich górach mieszka Chaczik – niewidomy pasterz. Mimo przeciwności losu założył rodzinę i prowadzi spokojne życie, każdego dnia wypasając swoje stado kóz na stromych górskich stokach, po których porusza się bez niczyjej pomocy. Kiedy jednak okazuje się, że jego jedyny syn również traci wzrok i musi wyjechać do Erywania, aby rozpocząć naukę w szkole dla niewidomych, Chaczik staje przed trudnym dylematem: pozostać przy pasterskim życiu, czy przeprowadzić się do stolicy i być bliżej syna.

POWRÓT

reż. Sylwia Michałowska, Polska 2013 r., 23 min., dokumentalny

Janusz, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami, doznaje udaru, w wyniku którego zostaje prawostronnie sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Joanny, zaczyna coraz sprawniej funkcjonować i szybko wraca do nurkowania. Nadal jednak ma poważne problemy z mówieniem. Jedyną osobą, która go rozumie jest Joanna. Dylematy i rozterki ma ona, on wie, że musi nurkować, głęboko.

Wizerunek moją siłą_01