Po 8-letniej przerwie przywrócony został dzisiaj konwent Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego w Ząbkowicach. Wszyscy znamy tę wspólnotę jako bonifratrów, których obecność w naszym mieście trwa nieprzerwanie od 165 lat i zawsze była kojarzona z siedzibą szpitala przy obecnej ul. 1 Maja oraz pobliskim kościołem pw. Św. Józefa Robotnika.

Charyzmatem Ojców Bonifratrów jest szczególna troska o ubogich i chorych poprzez prowadzenie szpitali, domów opieki, aptek, ziołolecznictwa, jadłodajni i wszelkiej innej pomocy środowiskowej. Jak czytamy na stronie internetowej bonifratrów fundatorem klasztoru i kościoła w Ząbkowicach Śląskich był  Erdmann Joseph Tschirsch, który w 1833 r. zapisał w testamencie 40 tys. talarów z przeznaczeniem na budowę szpitala i klasztoru. Zmarł  w 1843 r.  w Ząbkowicach i został pochowany na starym cmentarzu niemalże vis a vis kościoła. Poświęcenie i przekazane bonifratrom całego zespołu budynków odbyło się w w 1850 r. Były one rozbudowane po 1900 r. i bonifratrzy pełnili posługę na rzecz chorych. W latach 50. władze komunistyczne stopniowo rugowały braci z ich szpitala, aby ostatecznie go upaństwowić. Nigdy jednak bracia nie opuścili Ząbkowic oraz szpitala, w którym spieszyli pacjentom z pomocą duchową. Kilka lat temu bonifratrzy odzyskali caly obiekt szpitala, ale już bez części zaplecza ogrodowego, które władze Powiatu Ząbkowickiego sprzedały innym osobom. Od 2014 r. trwają już bardzo intensywne starania i pierwsze prace mające na celu ponowne zaadaptowanie budynku szpitala do jego pierwotnych funkcji. Pierwszym etapem jest właśnie powrót braci zakonnych do stałego zamieszkania w przygotowanej do tego części gmachu.

Obchodzony dzisiaj odpust patrona świątyni był jednocześnie uroczystym odnowieniem i poświęceniem klasztoru Ojców Boniftratrów. Wszystkich gości i stale uczęszczajacych do kościoła wiernych powitał Brat Doroteusz, a Mszy św. przewodniczył ks. Marian Maluk ze Stoszowic, a wśród koncelebransów był m.in. ks. Marian Mądry – dziekan Dekanatu Ząbkowice Śląskie Północ, na terenie którego położony jest konwent bonifraterski. W kościele obecni byli m.in. prowincjał Brat Eugeniusz oraz burmistrz Ząbkowic Marcin Orzeszek. W homilii nawiązującej do postaci Świętego Józefa usłyszeliśmy m.in. jak bardzo prostota patrona świątyni jest potrzebna nam, współcześnie żyjącym, gdy zmagamy się z niekiedy bardzo pokręconymi losami życia. Po liturgii odbyło się poświęcenie odnowionego klasztoru, a wszyscy zainteresowani mogli wyjątkowo wejść w obręb tzw. „klauzury”, czyli do pomieszczeń na co dzień dostępnych wyłącznie dla zakonników. W rzeczywistości są to bardzo skromnie urządzone pokoje oraz wspólne pomieszczenia (kuchnia, salonik dla gości). Po dzisiejszych uroczystościach przed braćmi stoi wielkie wyzwanie w postaci przygotowania pierwszych pomieszczeń dla podopiecznych. Póki co trwają tam roboty porządkujące dawne sektory szpitalne. Wg zapowiedzi jest możliwe, że ich pierwsza część będzie gotowa jeszcze w 2015 r.