W naszym subiektywnym medialnym przeglądzie – jak w każdy  poniedziałek rano – dostarczamy Państwu fragmenty artykułów, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w lokalnych gazetach i portalach internetowych. Czytając prasę lokalną szukamy dla Państwa tego, co najciekawsze w informacjach publikowanych przez te media.

Portal „DKL24.pl” (pod datą 13.05.2015) publikuje wywiad z burmistrzem Ząbkowic Marcinem Orzeszkiem, który dzieli się swoimi opiniami o gminie, której jest włodarzem od 2010 r.

Nie wyobrażam sobie, żeby pełnić funkcję burmistrza bez posiadania koncepcji, filozofii, może i marzeń oraz wiary w to, co chce się dokonać. Zawsze chciałem, aby Ząbkowice Śląskie wyszły z cienia. Pracując w urzędzie marszałkowskim źle się czułem z tym, że ludzie z zewnątrz oraz mieszkańcy tak je postrzegali, wskazując przy tym na inne miasta, jako bardziej gospodarne, lepiej zarządzane. Wytykano nam brud, zastój kulturalny, marazm gospodarczy. Czy to była prawda, czy fałsz to inna rzecz. Istotne okazuje się to, że tak Ząbkowice oceniano. (…)  Nie jesteśmy metropolią i nigdy nią nie będziemy, jednak mamy szansę stać się takim fajnym miastem powiatowym. (…) Mieszkania – proszę bardzo: są działki budowlane oraz budynku deweloperskie, żłobki, przedszkola, szkoły – też proszę bardzo. Miejsca pracy? Jeśli nie tutaj, na miejscu, to w pobliżu, ze stolicą województwa włącznie. Dzisiaj przemieszczanie się nie jest problemem. Problemem okazują się posiadane kwalifikacje.

„Wiadomości Powiatowe” (nr 19/2015) zamieściły obszerną wypowiedź Johannesa Walzika – honorowego obywatela Ząbkowic wygłoszoną podczas jego niedawnej wizyty w naszym mieście, w której są wspomnienia z pierwszych chwil po zakończeniu II wojny światowej.

Około godz. 12 poszedłem na rynek. Na Ratuszu już wisiała wielka biała flaga. Przed Ratuszem stał jeep. Rosyjski oficer spotkał się z miejscowymi komunistami i z nimi pertraktował przekazanie miasta. Przy dzisiejszym kościele sióstr klarysek zostało zgwałconych kilka młodych kobiet. Ówczesny ewangelicki proboszcz kościoła otworzył drzwi i około 20 kobiet schował w klasztorze. Linia kolejowa z Ząbkowic do Kamieńca i Dzierżoniowa miała przed wojną dwa tory. W ciągu kilku pierwszych 5 – 10 dni po zakończeniu wojny rosyjscy żołnierze i niemieccy jeńcy wojenni rozebrali jeden tor na całym odcinku. Praca poszła bardzo szybko. Drugim torem jechał pociąg, na który ładowano rozbierane szyny. Na pewno brak jednego toru wpłynął na dalszy rozwój miasta.

Na łamach „Echa Tygodnia” (nr 18/2015) pojawiła się wiadomość o unikalnej inicjatywie legislacyjnej samorządców w Gminie Stoszowice.

Radni Rady Gminy Stoszowice przyjęli Kodeks Etyczny, w którym określili wartości i standardy postępowania, którymi kierować się będą pełniąc swoją funkcję publiczną. (…) Z 15 radnych pod uchwałą z dopiskiem „do przestrzegania i realizacji” podpisało się tylko 10. (…) Być może zapis „Radni kierują się interesem wspólnoty samorządowej i nie czerpią korzyści materialnych ani osobistych (w czasie kadencji ani po jej zakończeniu) z tytułu sprawowanej funkcji, nie działają też w prywatnym interesie osób lub grupy osób” jest zapisem zbyt daleko idącym, bo dla mieszkańców sprzeczne z tym zapisem może być każde działanie we własnej sprawie, nawet staranie o przyjęcie do przedszkola czy wyremontowanie chodnika w pobliżu posesji radnego. Lobbing za kasę jest zupełnie czymś innym, niż działanie w interesie społecznym np. dla grupy mieszkańców, który często jest wspólny z interesem osobistym.

Portal „Express-miejski.pl” (pod datą 13.05.2015) podnosi temat „niedokończonej” przebudowy głównych ulic w Ząbkowicach.

Remont ulic Legnickiej i Wrocławskiej został zakończony już kilkanaście dni temu. Na nowej nawierzchni nie ma jednak oznakowania poziomego, co irytuje kierowców. Jeden z Czytelników zwrócił uwagę, że dojazd do marketów w Ząbkowicach Śląskich przez brak oznakowania na wyremontowanej jezdni jest znacznie utrudniony. – Chyba nie po to zostały zrobione lewoskręty do marketów, aby teraz kierowcy skręcający w lewo nadal blokowali tych jadących “na wprost”, ponieważ nie wiedzą jak daleko mogą wyjechać, aby bezpiecznie wykonać manewr skrętu – pisze zmotoryzowany mieszkaniec Ząbkowic Śląskich. (…) Wojciech Jankowski z wydziału Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej informuje, iż oznakowanie poziome na remontowanych ulicach będzie wprowadzane w dwóch etapach. I etap to zmiana oznakowania pionowego i wprowadzenie oznakowania poziomego przejść dla pieszych na ulicy Legnickiej i Wrocławskiej, które obecnie są w trakcie odbioru. Prace mają zostać wykonane jeszcze w maju. II etap to wykonanie pełnego oznakowania poziomego łącznie z pasami dla pieszych w technologii grubowarstwowej, zamontowanie nowych tzw. azyli (wysepek przy przejściach) oraz zmiana organizacji ruch na ulicy Ziębickiej na wysokości skrzyżowania z ul. Jasną i Kwiatową. Planowany termin wykonania II etapu to najpóźniej koniec czerwca.

W „Gazecie Ząbkowickiej” (nr 86/2015) znajdujemy wyliczenia niektórych kosztów ponoszonych przez urzedy gmin w Powiecie Ząbkowickim.

Najwięcej służbowych telefonów komórkowych, bo dziewięć mają pracownicy Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śl. W ubiegłym roku ich utrzymanie pochłonęło prawie 12 tys. zł. W o wiele mniejszym urzędzie w Bardzie, jego pracownicy posiadają 6 telefonów komórkowych. Z pięciu “komórek” korzystają pracownicy urzędu, a z jednej przewodniczący rady. Miesięcznie urzędnicy i przewodniczący rady „wygadują” średnio 510 zł. Najoszczędniej do tematu telefonów podchodzą władze Kamieńca Ząbkowickiego. W przypadku tej gminy komórki posiadają jedynie wójt gminy i pracownik odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w gminie. Miesięczny koszt utrzymania obu telefonów, to 247 zł. (…) Urząd Miejski w Ząbkowicach Śl. na zakup artykułów spożywczych wydał 15,8 tys. zł. Nie był to jedynie koszt kupna wody mineralnej, paluszków, kawy, herbaty i cukru. W tej kwocie znalazły się także paczki mikołajowe dla dzieci pracowników z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W gminie Kamieniec Ząbkowicki rocznie przeznacza się na zakup artykułów spożywczych do urzędu jedynie 620 zł. Natomiast roczna kwota przeznaczona na zakup artykułów spożywczych dla rady, to 260 zł. Są to takie artykuły, jak: kawa, herbata, śmietanka, woda. Artykuły spożywcze dodatkowo są kupowane na cele organizowanych imprez lub spotkań w świetlicach wiejskich, świetlicach środowiskowych oraz remizach OSP.

Portal „Doba.pl” (pod datą 13.05.2015) informuje o nowej formule pracy Policji w Ząbkowicach.

Mieszkańcy i kierowcy coraz częściej narzekali, że niektórzy kierowcy w ogóle nie liczą się z przepisami ruchu drogowego, parkują gdzie popadnie, także w miejscach niedozwolonych, a czasem tak, że zajmują dwa miejsca parkingowe lub zastawiają cały chodnik, blokują wjazdy i przejścia. Policjanci z ruchu drogowego pilnują więc, by do takich incydentów nie dochodziło. – Została tak przemodelowana służba, że więcej jest patroli pieszych w newralgicznych punktach przy dużym natężeniu ruchu, a jednocześnie w miejscach,  gdzie złe parkowanie utrudnia poruszanie się innym, mowa tu również o swobodnym przejeździe samochodów służb ratunkowych jak pogotowie czy straż pożarna – informuje podkom. Ilona Golec z ząbkowickiej policji. Policjanci interweniują w patrolach pieszych, bo tak wygodniej i szybciej przemieszczać się podczas dużego ruchu.

W serwisie internetowym Dolnośląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji (pod datą 11.05.2015) miła wiadomość o sukcesie sportowym policjanta wywodzącego się z Ząbkowic (widocznego w walce na zdjęciu opublikowanym przez ten serwis).

9 maja 2015 r. w Berlinie odbył się największy turniej karate na kontynencie europejskim – Wagowe Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin, w którym 500 najlepszych zawodników z całej Europy, części Azji i Afryki walczyło o tytuły najlepszych w Kumite i Kata. W walce kumite full contact, w kategorii ciężkiej senior, tytuł mistrzowski zdobył podinsp. Wojciech Żmija z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Seniorzy i Juniorzy rywalizowali w stolicy Niemiec o tytuły Mistrzów Europy w poszczególnych kategoriach wagowych. Złoty medal w walce kumite full contact, w kategorii ciężkiej senior, zdobył podinsp. Wojciech Żmija z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Jest to największy sportowy sukces dolnośląskiego policjanta i największy sukces w karate kyokushin w Polskiej Policji. Przed turniejem nic nie wskazywało na tak ogromny sukces, ponieważ podinsp. Wojciech Żmija w turniejowej drabince znalazł się w “grupie śmierci”. Jednak w drodze po złoto funkcjonariusz wyeliminował tak wielkie sławy w karate, jak Mistrz Świata z 2013 r. Konstantin Goryushkin z Rosji, czy Mistrz Świata z 2014 r. Rudolf Conquet z Holandii.

Z kolei ogólnopolski portal informacyjny „Niezależna.pl” (pod datą 15.05.2015) zamieścił notkę o innej osobie pochodzącej z Ząbkowic, a zaangażowanej w kampanię prezydencką.

Jak informuje „Gazeta Polska Codziennie” profil Jowity Kacik już od pewnego czasu był dość kontrowersyjny. Kobieta opublikowała tam w 2011 r. zdjęcie, na którym widać, jak stoi obok jednej z osób broniących krzyża na Krakowskim Przedmieściu, ustawionego po katastrofie smoleńskiej. Fotografię podpisała szyderczo: Kto nie skacze, ten spod krzyża”. Następnie, domagając się prześmiewczych reakcji osób komentujących jej wpis, dodała jeszcze:  Szczerze mówiąc, to myślałam, że z takim zdjęciem to wygram konkurs na »lubię to!«”. Okazuje się, że po ujawnieniu przez media jej roli jako suflerki w kampanii Bronisława Komorowskiego usunęła profil na FB.  (…) Kim jest Jowita Kacik, suflująca Komorowskiemu? (…) W świecie polityki pełniła ona najpierw funkcję doradcy Grzegorza Schetyny, gdy ten był ministrem spraw wewnętrznych i administracji (lata 2007–2009), a następnie gdy pełnił funkcję marszałka Sejmu (lipiec 2010 – listopad 2011). W roku akademickim 2011/2012 Jowita Kacik na Politechnice Wrocławskiej szkoliła studentów z przedmiotu o nazwie „manipulacja decyzją i wizerunkiem przeciwnika”. Jak możemy przeczytać w materiałach politechniki, kurs stanowił „skrócone kompendium wiedzy na temat form i technik manipulacji współczesnego świata. Szczególne rozszerzenie znajdzie tematyka związana z manipulacją w mediach, polityce oraz dyskredytacji wizerunków”.

Gdyby w lokalnych mediach został pominięty jakiś ważny temat – prosimy o kontakt z nami – poprzez formularz TWOJA INFORMACJA .