Od minionego wtorku ponownie została udostępniona zwiedzającym stała ekspozycja rzeźby w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Samo muzeum powstało w 1930 r. i jest jedną z niewielu tego typu instytucji w regionie.

Jak informuje Jarosław Żurawski – dyrektor ziębickiego muzeum, którego siedziba mieści się w pięknym Ratuszu prezentacja od kilku miesięcy była zamknięta  ze względu na modernizację sąsiadującej z nią ekspozycji broni. Wystawa rzeźby została odświeżona i zmieniono jej aranżację. Odnowione też zostało samo pomieszczenie, w którym można podziwiać bogatą kolekcję rzeźb, głównie sakralnej. Trzon kolekcji stanowi zespół rzeźb ołtarzowych z 1702 r. pochodzących z nieistniejącego już kościoła w niedalekiej Niemczy. Można też zobaczyć XV-wieczną figurę Świętej Jadwigi i pochodzącą z początku XVI w. figurę-świecznik Świętej Katarzyny. Niezwykle cennym eksponatem jest skromne bozzetto figury świętego biskupa z XVIII w. To unikalny w polskich zbiorach muzealnych obiekt.

Przypomnijmy, że rok temu do Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego – jak informowaliśmy w naszym portalu – kolekcja pięknych obrazów. W muzeum można też oglądać unikatowy zbiór żelazek oraz zwiedzać salę etnograficzną, gabinet barokowy i salonik mieszczański. Jest też specjalna ekspozycja o Ziebicach i organizowane są zajęcia muzealne oraz spotkania z twórcami. Wszystkie ekspozycje można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 15:30 oraz w soboty i niedziele w godz. 12:00 – 15:30. Zapraszamy.

Fot: Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego