W naszym subiektywnym medialnym przeglądzie  jak co tydzień – dostarczamy Państwu fragmenty artykułów, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w lokalnych gazetach i portalach internetowych. Czytając prasę lokalną szukamy dla Państwa tego, co najciekawsze w informacjach publikowanych przez te media.

Portal „Doba.pl” (pod datą 19.12.2014) relacjonuje blokadę drogi krajowej nr 8 w Szklarach w ramach akcji, o której pisaliśmy w naszym portalu.

Zgromadzeni w wokół akcji manifestujący w zimnie, przy silnym wietrze blokowali drogę przechodząc przez przejścia dla pieszych z transparentami i okrzykami:  „Bezpieczeństwo”. – Będziemy blokowali tę drogę do skutku, jeśli teraz nie uda nam się jej wywalczyć, to już chyba nigdy – mówił jeden z uczestników protestu. Najważniejszym zadaniem blokady wydaje się  pobudzenie opinii publicznej do dyskusji nad stanem drogi śmierci, jak nazywana jest DK8. 25 lat trwała wymiana dokumentów, pism, monitów i analiz. Efekty widzimy wszyscy. Organizatorzy blokady mówili, że czas pokazać, że modernizacja tej drogi jest niezbędna nam wszystkim!

„Express-miejski.pl” (pod datą 18.12.2014) podaje informację na temat podwyżki wynagrodzenia dla burmistrza Ząbkowic.

Podczas pierwszej grudniowej sesji radni postanowili podnieść dodatek specjalny burmistrza na poziom 40 proc. Teraz więc za tę pozycję Marcin Orzeszek będzie pobierał z gminy 3.240,00 zł. Wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny pozostały bez zmian. Za wysługę lat w 2015 roku Marcin Orzeszek otrzyma 16-17 proc. (w kolejnych latach o procent więcej, aż do 20 proc.) wynagrodzenia zasadniczego, czyli ok. 1.000,00 zł. Łącznie pensja burmistrza będzie wynosiła ok. 12.340,00 zł brutto.

Na łamach „Gazety Ząbkowickiej” (nr 65/2014) wypowiada się starosta ząbkowicki Roman Fester.

Jednym z naszych głównych celów jest modernizacja oświaty. Będziemy pozyskiwać pieniądze na programy dla ogólniaków. Chcemy także stworzyć lepszą bazę dla szkół zawodowych. To dla nas oczko w głowie, ponieważ to oświata powinna być podstawą rozwoju każdego samorządu. Będziemy chcieli także poprawić stan domów pomocy społecznej. Chcemy być konkurencyjni dla prywatnych domów opieki. Naszym celem jest wprowadzanie pensjonariuszy do ludzi na różne spotkania, uczestniczenie przez nich, jeśli siły im na to pozwolą, w zajęciach uniwersytetu trzeciego wieku. Przez kolejną kadencję nadal będziemy także rozwijać infrastrukturę drogową. Uważam, że w tej kadencji znajdą się w budżecie pieniądze na wybudowanie nowego budynku dla pogotowia. trzeba będzie pomyśleć także poważnie o nowej siedzibie starostwa. Obecny budynek nie spełnia warunków. Mam pomysł, gdzie budynek mógłby zostać wybudowany, ale ujawnię go dopiero za kilka miesięcy.

Na łamach „Echa Tygodnia” (nr 49/2014) znajdujemy relację z finału – sygnalizowanej także przez nasz portal – akcji „Szlachetna Paczka”.

W tym roku po raz pierwszy uczestniczyli wolontariusze z Kamieńca Ząbkowickiego i Złotego Stoku. W sobotni poranek na paczkowskim rynku rozpoczął się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Doskonała okazja, aby poinformować wszystkich, że finał „Szlachetnej Paczki” rozpoczął się. (…) Część artystyczną zapewniła zaprzyjaźniona z paczkowską „Paczką” Justyna Dzięgielewska. W minirecitalu zaprezentowała klimatyczne utwory związane z tradycją Świąt. (…) Paczkow(sk)a  drużyna „Szlachetnej Paczki” wystąpiła w tym roku pod przewodnictwem Ryszarda Czykiela, w składzie: Anna Brysiak, Dominika Fedorowicz, Iwona Łasut, Kamila Parzonka, Angelika Pietrkiewicz, Mateusz Pytel, Katarzyna Skóra, Teresa Stańczyc-Bednarz, Dawid Suszycki, Marta Syposz, Martyna Włodarz oraz Krzysztof Woliński. Tegoroczna „Paczka” dotarła do 40 rodzin.

W „Euroregio Glacensis” (nr 50/2014) reportaż o interesujących zajęciach plastycznych w Ziębicach.

Czwartkowy wieczór w jednym z domów przy ul. Jagiellońskiej. Grupka postaci skupionych przy sztalugach pracowicie przenosi na kartony swoje wyobrażenie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. To uczestnicy, a raczej same uczestniczki zajęć, które z nimi od pewnego czasu prowadzi artystka plastyk Danuta Wierzbicka-Bara. Właśnie kończymy warsztaty malarstwa sztalugowego. Zainteresowały one dzieci, młodzież oraz dorosłych. Wyszłam z inicjatywą, aby zajęcia były dostępne dla każdego, kto chciałby się sprawdzić w umiejętności władania pędzelkiem i farbkami, przekazywania swoich myśli czy wizji – zauważa p. Danuta. Spotkania odbywały się raz, dwa razy w tygodniu w zależności od zapotrzebowania. Były możliwe, bo pozwoliła na to dotacja unijna z urzędu marszałkowskiego, a pozyskana poprzez biuro terenowe Lokalnej Grupy Działania „Qwsi”. (…) Pani Danuta sztuką zainteresowała się jeszcze w latach dzieciństwa. Najpierw raczkowała w rysunkach, pastelach, malarstwie sztalugowym. Po ukończeniu liceum poszła na studia kierunkowe, a jeszcze później, aby móc prowadzić zajęcia dla chętnych takich nauk ludzi, skończyła podyplomowe studia pedagogiczne.

Gdyby w lokalnych mediach został pominięty jakiś ważny temat – prosimy o kontakt z nami – poprzez formularz TWOJA INFORMACJA.