Trzy miesiące temu pisaliśmy w naszym portalu o dewastacji zabytkowej figurki Madonny z Dzieciątkiem na moście przy ul. Ziębickiej. Niestety nadal nic nie wiadomo o reakcji ząbkowickiego magistratu w tej sprawie.

Rzeźba była poddana gruntownej renowacji w 2009 r. po serii uszkodzeń, jakich wówczas dokonywali niewykryci dotąd sprawcy. Wtedy, dzięki szybkiemu i skutecznemu działaniu Straży Miejskiej, odnaleziono urwane fragmenty figurki. Całość została przywrócona do pierwotnego kształtu przez profesjonalną firmę konserwatorską.

Po pięciu latach figurka znów została uszkodzona. Doszło do tego najprawdopodobniej wiosną br. Ponawiamy zatem prośbę do urzędników miejskich odpowiedzialnych za utrzymanie tego typu obiektów, aby podjęli stosowne czynności. Figurka od maja 2009 r. jest wpisana do rejestru zabytków. Jest widziana przez wielu przechodniów i oglądana przez spacerowiczów i turystów. Fragment „rączki Pana Jezusa” – jeśli został stracony, powinien być szybko  odtworzony i przez fachowców na nowo przytwierdzony do figurki. Pięć lat temu udało się odnowić całą rzeźbę, teraz wystarczy zająć się jej niewielką cząstką.

Przy okazji może warto wrócić do niezrealizowanego wcześniej pomysłu specjalnego doświetlenia figurki, aby była lepiej widoczna po zmroku. Jeśli bowiem będzie instalowany monitoring wizyjny odnowionego niedawno parku miejskiego im. Sybiraków, co zapowiadał zresztą burmistrz Marcin Orzeszek, jedna z kamer mogłaby „doglądać” m.in figurki, aby zapobiec kolejnym przypadkom jej dewastacji.