Tu trafia kosa na kamień (lub wg niektórych twardy orzeszek do zgryzienia), bo od czterech lat Ząbkowicami rządzi niepodzielnie ekipa spod szyldu Platformy Obywatelskiej. Wydawać więc mogłoby się, iż mamy stan doskonały lub bliski doskonałości. Ze sporym dyskomfortem i zupełnie bez satysfakcji ośmielam się zauważać zjawisko przeciwne. Jest wprawdzie mnóstwo różnych gremiów, z którymi spotyka się burmistrz (i zapewne jego zastępcy) z radą miejską na czele i rozmaitymi innymi radami, komisjami i zespołami powołanymi w ostatnich latach. Gdy jednak z kimś porozmawiać o konkretnych problemach naszego miasta, to albo ludzie mówią „to trzeba z burmistrzem uzgodnić” lub „burmistrz już ustalił i tego się nie zmieni”. Czasem też pada „burmistrz obiecał…” albo dyplomatyczne „burmistrz mówił, że… i czekamy…”. Bardzo mnie ostatnio intryguje ów fenomen omnipotencji burmistrza  (…).

To fragment wpisu Krzysztofa Kotowicza, opublikowanego na jego blogu. Pod datą 23.06.2014 przeczytać można także inne spostrzeżenia byłego burmistrza Ząbkowic po relacjonowanym przez nasz portal interesującym spotkaniu z prof. Jadwigą Staniszkis, które miało miejsce w Henrykowie w czerwcu br.

To, co zwróciło moją uwagę szczególnie, to stwierdzenia dotyczące sytuacji w małych środowiskach skupionych w sformalizowanych strukturach samorządu terytorialnego. Jak (mniej więcej cytując) stwierdziła Pani Profesor: >> Demokracja, przy całej swojej słabości w wyłanianiu elit (co obecnie przybrało karykaturalną formułę wpływania na wyborców sposobami właściwymi dla mediów), nie powinna zwalniać nikogo z odpowiedzialności za tok spraw, np. w swoim miejscu zamieszkania. Ma to szczególne znaczenie nie tylko w czasie wyborów samorządowych (lub innych), ale także pomiędzy wyborami, kiedy to obywatele nie powinni zwalniać się z wpływania na decyzje wybranych przez siebie przedstawicieli. Z tego wynika, że wbrew niepokojącemu i narastającemu zjawisku absencji wyborczej przyjąć trzeba prawdę, iż  apolityczność jest utopią. <<

A jakie jest Państwa zdanie w poruszonych wyżej sprawach? Zapraszamy do wyrażania opinii na naszym forum.