Tak jak zapowiadaliśmy jeszcze kilka dni temu w naszym portalu, Urząd Miejski ujawnił propozycje projektantów dotyczące budowy krytego basenu w Ząbkowicach.

Materiały, przedstawione do konsultacji społecznej w serwisie internetowym Gminy, zostały przygotowane przez Zespół Projektowo-Inwestycyjny „Kontrapunkt V-Projekt” z Krakowa. Basen ma być usytuowany w pobliżu stadionu przy ul. J. Kusocińskiego (widocznym na zdjęciu tytułowym). Z tego wynika, że zapadła decyzja od definitywnym odejściu od projektu, jakim Gmina dysponowała już w 2009 r., który omawialiśmy na naszym portalu. Każda z zaprezentowanych wersji utrzymuje te same funkcjonalności wewnątrz obiektu. Mają to być: hala basenowa z zapleczami szatniowymi i sanitarnymi, SPA, kawiarnia z zapleczem, kręgielnia pomieszczenia dla ratowników, pomieszczenia biurowe i techniczne, ogólnodostępne sanitariaty oraz ciągi komunikacyjne. Różne w zależności od wersji mają być rozmiary hali basenowej. Tym jednak, co wyraźnie odróżnia poszczególne wersje projektowe jest bryła obiektu, co widać na wizualizacjach poniżej.

W wywiadzie dla „Wiadomości Powiatowych” (cytowanym przez nasz portal w cotygodniowym przeglądzie prasy) wiceburmistrz Piotr Miernik powiedział m.in. „Najważniejszą tegoroczną inwestycją jest jednak budowa krytego basenu. Obecnie jesteśmy w fazie konsultacji trzech koncepcji, które przedstawił projektant. Lada chwila zostaną one przedstawione mieszkańcom. Gdy tylko zostanie podjęta decyzja, wybrana koncepcja zostanie przedstawiona projektantowi, który będzie miał 120 dni na sporządzenie dokumentacji. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się nam wybrać wykonawcę. Od pogody w końcówce roku będzie zależało czy prace ruszą jeszcze późną jesienią, czy też przeczekamy zimę i firma wejdzie na teren budowy wczesną wiosną. Jest jednak nadzieja, że do końca roku uda się wykonać przynajmniej fundamenty przyszłej pływalni. Przedstawione do konsultacji koncepcje budowy basenu różnią się od siebie jedynie kształtem obiektu.”

W materialne opublikowanym przez Urząd Miejski w minioną niedzielę (dostępnym TUTAJ) napisano m.in.: „Zapraszamy do zapoznania się z koncepcjami krytej pływalni w Ząbkowicach Śląskich. Zachęcamy do składania swoich ocen, sugestii i propozycji.” Poza grafikami prezentującymi poszczególne warianty jest jeszcze ankieta, w której m.in. pada pytanie o kwotę jaką ankietowani skłonni są wydatkować miesięcznie na korzystanie z basenu. Podany przedział to „do 30 zł” i „powyżej 100 zł” – w domyśle od jednej osoby. Pod ankietą widnieje podpis: „Dziękuję za udział w naszej ankiecie. Marcin Orzeszek.” Nie ma natomiast danych dotyczących kosztów realizacji całego projektu (być może poszczególne warianty oznaczają inne wartości) oraz nie ma mowy o szacowanych kosztach utrzymania obiektu (może to mieć znaczenie przy ustalaniu ceny wstępu). W grudniu 2013 r., kiedy ogłaszano decyzję o budowie basenu, pojawiła się informacja, że budowa basenu nie będzie droższa niż 15 mln zł. Nie ma także uzasadnienia do zmiany lokalizacji krytego basenu w stosunku do wspomnianego wyżej programu sprzed pięciu lat.  Koncepcje miały być poddane ocenie opinii publicznej już w styczniu 2014 r. Urząd Miejski zapowiada, że w najbliższym czasie odbędą się spotkania konsultacyjne z mieszkańcami. Harmonogram będzie dostępny na stronie www.zabkowiceslaskie.pl i zostanie podany do publicznej wiadomości.”

3 KOMENTARZE

Comments are closed.