Niewiele miast w okolicy może się wykazać taką ilością wież i wieżyczek, jak Ząbkowice. Natomiast z całą pewnością żadne miasto w Polsce poza Ząbkowicami nie ma swojej Krzywej Wieży.

Krzywa Wieża jest już oczywistym symbolem stolicy Powiatu Ząbkowickiego, o czym wspominaliśmy kilka dni temu. Po gruntownym remoncie, jaki był przeprowadzony w 2007 i 2008 r. dawna dzwonnica kościoła parafialnego pw. Św. Anny odzyskała nie tylko status bezpiecznego obiektu (wcześniej przez dłuższy czas była zamknięta przez nadzór budowlany), ale stała się przede wszystkim atrakcją turystyczną dla całego regionu. Jej obecne odchylenie od pionu wynosi 2,12 m. Wyższy i zdecydowanie bardziej pochylonym obiektem jest Krzywa Wieża w toskańskim mieście Pisa w Italii. Tę słynną dzwonnicę zwiedza rocznie ok. 10 mln turystów. Krzywy Dom w Toruniu (nazywany wieżą, ale ze względu na wysokość i liczbę kondygnacji można użyć określenia „baszta”) jest odchylony od pionu o 1,46 m.

Wracając do wątku wież i wieżyczek w Ząbkowicach, to warto zwrócić uwagę, że mamy ich sporo, co sprawdzić można oglądając zdjęcia poniżej. Niewątpliwie najbardziej widoczną jest strzelista wieża ratuszowa górująca nad całym miastem i widoczna z dużych odległości. Dzięki częściowemu jej podświetleniu zainstalowanemu jeszcze w 1998 r. i potem uzupełnianemu w 2009 r. ząbkowicki „drapacz chmur” można zauważyć także nocą z którejkolwiek dróg wiodących w pobliżu miasta. Głównej wieży ratuszowej „asystują” dwie zdecydowanie mniejsze wieżyczki od strony zachodniej i wschodniej. Na terenie miasta są też wieże świątynne. Trzeba tu szczególnie wymienić kościoły: Św. Józefa Robotnika, Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Św. Jadwigi, których wieże są najbardziej widoczne z wielu punktów oraz dużej odległości. Są też wysoko posadowione wieżyczki na kościołach: Św. Anny, Św. Jerzego (prawosławny), Św. Mikołaja (polsko-katolicki) i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Bardzo ciekawie prezentują się mające charakter wieżowy elementy architektoniczne innych budynków, w tym Villi Elisabeth przy al. Niepodległości (do zeszłego roku siedziba Sądu Rejonowego), o której pisaliśmy szerzej na naszym portalu, kamienicy przy zbiegu ul. Ziębickiej i B. Chrobrego, budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 4 (u zbiegu ul. Kłodzkiej, Kamienieckiej i Partyzantów), odnowionego niedawno staraniem samorządu powiatowego budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (którego absyda przylega do ul. Partyzantów). Dalej wskazać należy na wieżyczkę wieńczącą wspólny gmach Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. J. Wybickiego (przy ul. Powstańców Warszawy). Częścią bryły ruin ząbkowickiego zamku jest częściowo odnowiona i jak już pisaliśmy u nas, udostępniona zwiedzającym, wieża główna z bramą wjazdową. Dzisiaj tylko starsi pamiętają funkcje alarmowe wieży usytuowanej ul. Strażackiej (w pobliżu Gimnazjum im. Noblistów Polskich), która jeszcze na początku lat 90. stanowiła część bazy Państwowej Straży Pożarnej. Na odrębną uwagę zasługuje nieczynna obecnie Wieża Ciśnień (przy ul. S. Staszica), będąca najwyżej położonym obiektem budowlanym Ząbkowic. Stanowiła element systemu wodociągów miejskich jeszcze pod koniec lat 80, a jeszcze w 2010 r. rozważano jej przystosowanie do celów krajoznawczych.

Wieże i wieżyczki w Ząbkowicach stanowią ciekawą kompozycję krajobrazową. W 2009 r. rozważany był plan jednolitej iluminacji najwyższych wież, co miało stanowić element budowania wizerunku Ząbkowic. Fachowcy od systemów oświetleniowych sugerowali zastosowanie tzw. systemów konturowych, dzięki którym każdy obiekt zyskuje na podkreśleniu swojej odrębności, a jednocześnie ich zestawienie widoczne np. z drogi krajowej nr 8 (czy wciąż, o czym pisaliśmy wielokrotnie, budowanej obwodnicy miasta), byłoby unikalną formą zwrócenia uwagi na walory miasta. Aktualnie jedynym profesjonalnie iluminowanym obiektem jest oczywiście Krzywa Wieża. Oświetlenie Ratusza jest zdekompletowane i często wyłączone. Inne wieże wraz ze zmrokiem znikają z panoramy miasta. W stosowanym do 2010 r. i wybranym w drodze konkursu otwartego logotypie miasta uwidocznione były Ratusz i Krzywa Wieża. Logo zostało „skasowane” w 2011 r., ale idea akcentowania unikalnej dzięki wielu wieżom panoramy Ząbkowic wydaje się być nadal aktualna. Czy w ząbkowickim magistracie ktoś bierze to pod uwagę?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChoć wyklęci, to Niezłomni
Następny artykułStrach
Zabkowice4YOU.PL to mobilny portal, na którym znajdziesz praktyczne informacje dotyczące tego, co dzieje się na terenie Powiatu Ząbkowickiego. Podajemy to, co ważne w życiu publicznym i gospodarczym, istotne w sferze aktywności społecznej, interesujące w dziedzinie kultury i sportu.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.