Dni fontanny usytuowanej na styku Parku im. Sybiraków i pl. Jana Pawła II są policzone. Darowana miastu w latach 70 przez nieistniejące już obecnie Zakłady Górniczo-Hutnicze „Szklary” instalacja będzie rozebrana.

Gmina ogłosiła już przetarg na opracowanie dokumentacji, na podstawie której będzie można wybudować nową fontannę w tej części odnawianego parku. Przetarg ogłoszono w ubiegłym tygodniu, a termin zgłaszania ofert upływa na początku przyszłego tygodnia. Inwestycja ma być częścią II etapu prowadzonej od ubiegłego roku rewitalizacji Parku, o czym już na naszym portalu pisaliśmy. Prace te mają zakończyć się wiosną br.

Z opublikowanego ogłoszenia nie można przewidzieć stylu, w jakim ma być wybudowana nowa fontanna i pozostaje wierzyć nie tylko w jej funkcjonalność, ale też w konieczną wrażliwość estetyczną urzędników, którzy rozstrzygną o jej ostatecznym kształcie. Istniejąca jeszcze stara fontanna od kilku lat budziła mieszane uczucia ze względu na trudności w jej utrzymaniu oraz z powodu swojego wyglądu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w Parku jest jeszcze jedno miejsce, w jakim była kiedyś czynna fontanna wybudowana jeszcze przed II wojną światową. Starsi Ząbkowiczanie mogą jeszcze pamiętać, że usytuowana w dolnej części Parku, kamienna fontanna była punktem spotkań i pogawędek. Mamy też doświadczenie z ustawioną pod koniec lat 90 fontanną przy Ratuszu, która też wymaga już remontu i od początku swego istnienia jest bardzo różnie komentowana.

Być może warto byłoby przedstawić mieszkańcom różne koncepcje plastyczne (wizualizacje), aby mająca powstać nowa fontanna nie była kontestowana od razu po tym, jak powstanie. Tak czy inaczej, dotychczasowa fontanna w Parku im. Sybiraków przestanie straszyć i pozostaje mieć nadzieję, że nowa zachwyci.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.