Piszą o sobie: „nasz zespół zajmuje się informowaniem ludzi o chłoniaku, ale czy tak na prawdę zdajecie sobie sprawę czym jest chłoniak i jakie to niesie konsekwencje?” Są uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach.

Liderkami zespołu, który postanowił propagować wiedzę o zagrożeniach i profilaktyce groźnej choroby nowotoworowej w ramach ogólnopolskiej akcji „Mam haka na raka”, są: Daria Józwiszyn, Edyta Józwiszyn i Eliza Józwiszyn, a wspomagają je Marcin Mikołajczyk i Marcin Brandys. Z ich inicjatywy odbył się dzisiaj w Ząbkowicach uliczny happening, który zapowiadaliśmy na naszym portalu. Młodzież oraz nauczyciele z „Jagiełły”, w asyście policji i straży miejskiej, przeszli spod swojej szkoły przez Park im. Sybiraków, pl. Jana Pawła II i ul. T. Kościuszki do Rynku. Po drodze skandowali hasła zachęcające do odpowiedzialności za swoje zdrowie, np. „Zdemaskuj od razu chłoniaka, nie myśląc, że to to tylko przeziębienia oznaka”. Na Rynku odbyła się akcja informacyjna skierowana do mieszkańców miasta. W tym celu rozdawano ulotki zapraszające do poszerzenia wiedzy z zakresu profilaktyki zachorowania na chłoniaka. Gośćmi spotkania pod Ratuszem byli: posłanka Monika Wielichowska, starosta Roman Fester i burmistrz Marcin Orzeszek, a gospodarzem całego wydarzenia – Tomasz Błauciak, dyrektor LO oraz wspomagająca młodych propagatorów zdrowego życia nauczycielka biologii Regina Bigoś. Część happeningu stanowiły wypowiedzi przedstawicieli władz oraz udzielane przez nich „na żywo” i rejestrowane na video wywiady o tematyce prozdrowotnej.

Idąc w ślad za sugestiami Darii, Edyty i Elizy, przypomnijmy Czytelnikom naszego portalu, że chłoniak jest nowotworem układu limfatycznego, w którym następuje nieprawidłowy wzrost komórek układu odpornościowego. TUTAJ możesz zobaczyć prezentację multimedialną o tej groźnej chorobie.

MAM HAKA NA RAKA – ZOBACZ NA FACEBOOK’U

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOpowieści o Blanche i Marie
Następny artykułRondo Sadlno
Zabkowice4YOU.PL to mobilny portal, na którym znajdziesz praktyczne informacje dotyczące tego, co dzieje się na terenie Powiatu Ząbkowickiego. Podajemy to, co ważne w życiu publicznym i gospodarczym, istotne w sferze aktywności społecznej, interesujące w dziedzinie kultury i sportu.