Minął kolejny tydzień, w którym lokalne media pisały, o czym chciały napisać. Kontynuujemy absolutnie subiektywny przegląd prasy lokalnej. W gazetach drukowanych i portalach internetowych szukamy dla Państwa to, co warte zainteresowania.

Tygodnik „Euroregio Glacensis” (nr 6/2014) burmistrz Ziębic Antoni Herbowski o odnawialnych źródłach energii mówi:

Czekaliśmy, że wreszcie będzie uchwalona przez sejm ustawa, która określi uwarunkowania dla przyszłych obiektów, tymczasem wszystko zmierza w przeciwnym kierunku. Odnoszę wrażenie, że po macoszemu zaczyna się traktować tego typu przedsięwzięcia związane z ekologiczną energią.

Wątek ekologiczny, choć z zupełnie innej „beczki”, pojawia się w „Wiadomościach Powiatowych” (nr 5/2014). Tam, w dość ciekawym cyklu pt. „Nie lubię poniedziałków” czytamy m.in.:

W Ząbkowicach dzięki bezproduktywności cofamy się o lata wstecz. Tak na przykład w całym mieście postawiono śmietniczki na psie kupy. Efekt? Ludziskom nawet to podpasowało, mimo że długo nie mogli się przekonać, żeby tą kupę podnieść, wpakować do wora i wyrzucić. Gdy jednak większość się przyzwyczaiła, woreczki zniknęły, a w śmietnikach zagościło wszystko, oprócz psich odchodów. Kto za tym stoi? Odpowiedź – wszyscy i nikt. Woreczków nie ma, a problem pozostał i pozostanie.

W tym samym wydaniu „Wiadomości Powiatowych” mowa jest o mającym powstać w Kamieńcu Ząbkowickim parku kulturowym. W tej ciekawej sprawie wypowiada się wójt Marcin Czerniec:

Podjęliśmy działania zmierzające do całkowitego odtworzenia ogrodów, jest to wszak drugi co do wielkości po ogrodach Sanssouci kompleks ogrodowo-leśny w Europie. W dolnej części ogrodów mają powstać między innymi ścieżki rowerowe.

„Echo Tygodnia” (nr 5/2014) obszernie pisze o paradoksalnym procederze związanym ze znakami drogowymi w obrębie ul. Bohaterów Getta w Ząbkowicach.

Przekręcanie „cudownego” znaku odbywa się w różnych porach dnia i niezależnie od panujących warunków atmosferycznych czy jezdnych i tylko służy ściąganiu daniny od kierowców wg tylko im znanych upodobań. Są to jawne kpiny z prawa, czyli bezprawie. Jest to bezprawie czynione w ramach „prawa” – zasadność tych czynności powinna zbadać prokuratura i biegli w sprawie prawidłowego oznakowania dróg miejskich. (…) Gdzie idą te wymuszone pieniądze za mandaty?

„Gazeta Ząbkowicka” (nr 20/2014) zapowiada ciekawe wydarzenie, jakie będzie miało miejsce w Srebrnej Górze.

27 lutego w Srebrnej Górze spotkają się właściciele zamków i pałaców z Kotliny Kłodzkiej. Takie spotkanie nie jest jednak nowością. Zwykle bierze w nich udział ok. 10-20 osób. Celem spotkań jest wypracowanie wspólnej polityki promującej uroki Kotliny Kłodzkiej i znajdujących się na jej terenie zabytków.

„Express-miejski.pl” w informacji pod datą 05.02.2014 stara się wyjaśnić częste przerwy w dostawie energii elektrycznej w Ząbkowicach oraz przyczyny braku oświetlenia niektórych ulic w mieście.

Mieszkańcy pytają także, co z oświetleniem w nocy. Jedni twierdzą, że jest one wyłączone celowo w celu oszczędności, drudzy uważają, że to po prostu wina zakładu energetycznego. Modernizacja sieci i urządzeń energetycznych ma wpływ na oświetlenie drogowe w różnych częściach miasta. Wiąże się to z awariami, które regularnie są zgłaszane do dostawcy energii – informuje Marcin Orzeszek, burmistrz Ząbkowic.

Natomiast portal „Doba.pl” w wiadomości z 04.02.2014 potwierdza tajemnicę poliszynela o zamiarach reelekcji włodarzy gmin w Powiecie Ząbkowickim. Wypowiedzieli się w tej sprawie wszyscy burmistrzowie i wójtowie, ale na uwagę zasługuje deklaracja Marka Janikowskiego – wójta Stoszowic.

Wybory to rodzaj sprawdzianu i bardzo dobrze, że są. Inna kwestia czy są za rzadko, czy za często? Tak będę startował w kolejnych wyborach nie tylko dlatego, żeby sprawdzić czy moje działania są akceptowane przez społeczeństwo, ale również dlatego, że mam jeszcze dużo do zrobienia dla mojej Gminy i jej mieszkańców. Od lat realizuję zadania zgodnie ze strategią rozwoju Gminy i mam jeszcze dużo siły i energii, a także spory bagaż doświadczeń, żeby realizować kolejne projekty dla Gminy Stoszowice.

Do tematu wyborów samorządowych będziemy wracać na naszym portalu, a póki co – życząc udanego nowego tygodnia –  „ocenę powyższych faktów zostawiamy Państwu”.   

1 KOMENTARZ

Comments are closed.