Instytucja kultury, którą jest Ząbkowicki Ośrodek Kultury boryka się z problemem. To brak profesjonalnego oświetlenia scenicznego, sprzętu akustycznego i systemu kinowego.

ZOK dysponuje jedną z największych w regionie sal widowiskowych. Od czasu oddania obiektu do użytku, co miało miejsce w 1972 r., sala wraz ze sceną i jej zapleczem uchodzi za świetnie zaprojektowaną zarówno pod względem pojemności, jak i funkcjonalności. Specjaliści od akustyki podkreślają nadzwyczajne właściwości sali jeśli chodzi o propagację dźwięku podczas widowisk i projekcji filmowych. Od dłuższego czasu zarówno nagłaśnianie imprez scenicznych, jak i seansów kinowych daje optymalny rezultat tylko dzięki maksymalnej staranności pracowników technicznych ZOK-u. Analogicznie jest z oświetleniem, które tylko wzmacniane pożyczanym sprzętem pozwala osiągać efekty znane nam z koncertów czy spektakli w innych ośrodkach kultury. W ZOK-u nie ma też systemu audiowizualnego, jaki stosowany jest standardowo w okolicznych kinach (np. Nowa Ruda). To sprawia, że miłośnicy dobrego filmu jeżdżą do multipleksów w Kłodzku, Świdnicy czy we Wrocławiu. ZOK nie dysponuje także kompletem urządzeń scenicznych i wspomagających organizację imprez plenerowych, jakich w Ząbkowicach jest ostatnimi laty coraz więcej.

Największy pod względem kubatury obiekt w mieście był częściowo wyłączony z użytkowania przez nadzór budowlany po wieloletnim zaniechaniu działań naprawczych. W 2007 r. zainicjowano i w kolejnych latach przeprowadzono kapitalne remonty związane z termomodernizacją budynku. Położono nowe pokrycia dachowe, wymieniono system centralnego ogrzewania i wentylacji, pojawiły się nowe okna i drzwi. Gmach ma nową i estetyczną elewację. Działania te zakończyły się latem 2010 r. Z kolei w 2012 r. odnowiono wnętrze sali widowiskowej, gdzie pojawiły się nowe fotele dla publiczności. W ubiegłym roku świeżości nabrała kawiarnia i prowadzący do niej korytarz.

Ząbkowicki Ośrodek Kultury jest instytucją, nad którą mecenat statutowo prowadzi samorząd gminny. Pozostaje mieć nadzieję, że obecny rok będzie czasem zaplanowania kolejnych niezbędnych etapów unowocześniania tej instytucji. To jeden z warunków rozwoju życia kulturalnego nie tylko w Ząbkowicach, ale i w całym naszym powiecie.

PRZECZYTAJ TAKŻE WPIS W BLOGU ” KULTURA CZY K…….A!”

2 KOMENTARZE

  1. […] warunki organizacyjne ku temu, choć niewątpliwie baza techniczna Ząbkowickiego Ośrodka Kultury, o czym pisaliśmy na naszym portalu, wymaga jeszcze wielu inwestycji, co jest wyzwaniem dla władz gminnych (których przedstawiciele […]

Comments are closed.