Mijając Ząbkowice drogą krajową nr 8 na wysokości ruin zamku, pomiędzy pasem drogowym a skarpą zamkową, można zobaczyć dość szczególną reklamę.

Nie jest to niestety promocja miasta Krzywej Wieży i Frankensteina czy promowanych niedawno i odnowionych częściowo ruin zamku książęcego. Nie jest to również zachęta do inwestowania w Ząbkowicach. Mamy za to, rzucający się w oczy jadącym od strony Kłodzka, wielki baner reklamujący …nagrobki. Zachęta do zaopatrywania się w tego rodzaju produkt jest też ustawiona na drodze wojewódzkiej nr 385 przy wjeździe do miasta od strony Srebrnej Góry.

Trudno kwestionować prawo do reklamy, szczególnie do jej umieszczania na terenie prywatnym. Można za to zastanowić się o czym już na naszym portalu pisaliśmy nad brakiem efektownej (czyli zauważalnej i atrakcyjnej) reklamy tego, co ma do zaproponowania turystom czy inwestorom Gmina Ząbkowice. Zamiast terenu ułatwiającego zatrzymanie się w Ząbkowicach, mamy stację paliw płynnych oraz potencjalny sklep z nagrobkami. Widząc fotoradar i sygnalizację świetlną każdy kierowca z całą pewnością zobaczy te specyficzne akcenty lokalnej przedsiębiorczości, a więc reklama będzie skuteczna.